Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Автопроизводители считат, че целите на ЕС за емисиите са нереалистични

18 декември 2018, 20:55 часа • 1542 прочитания

Германски и други европейски производители на автомобили предупредиха във вторник, че плановете на ЕС да намалят емисиите на въглероден диоксид при нови автомобили и микробуси до 2030 г. са "напълно нереалистични" без мрежа за презареждане на електрически автомобили и повече усилия за преквалификация на работниците.

Припомняме, че страните от Европейския съюз и Европейският парламент се съгласиха по принцип в понеделник да изискват от новите автомобили през 2030 г. да излъчват средно с 37,5% по-малко въглероден диоксид в сравнение с 2021 г., докато емисиите на микробусите ще трябва да спаднат с 31%.

Посланиците от страните от ЕС трябва да одобрят споразумението в Брюксел в сряда – сделка, която според служители поставя началото на усилията на блока да изпълни ангажиментите си по Парижкото споразумение за климата, пише БГНЕС.

Но производителите на автомобили в Европа, особено в Германия, се оплакаха, че новите мерки не са добре обмислени. "Този нов регламент изисква твърде много и предлага твърде малко стимули", каза Бернхард Матес, ръководител на федерацията на немските автомобилни производители VDA.

При по-строги мерки, отколкото в други части на света, предупреди той, "европейската автомобилна индустрия ще бъде тежко наказвана в международната конкуренция". Матес твърди, че регулаторните органи на ЕС не са взели предвид пазарните условия, казвайки, че обикновените шофьори не са готови да преминат към електрически автомобили.

"Държавите членки на ЕС също трябва да засилят своите отговорности и да увеличат инфраструктурата за презареждане на превозните средства", посочи той.

Въпреки че новите мерки ще се прилагат в целия Блок, каза той, три четвърти от презареждащите станции за електрически автомобили се намират само в четири страни: Великобритания, Германия, Франция и Холандия.

Шефът на "Фолксваген" Херберт Дис заяви, че правилата ще "водят до силно преструктуриране на производството, както и до допълнителни фабрики и акумулаторни клетки", тъй като фирмата превключва към производството на електрически автомобили.

Германският министър на икономиката Петер Алтмайер заяви пред медии в своята страна, че "компромисът на ограничаването на CO2 е в границите на това, което е технически и икономически възможно".

Германия, подкрепяна от няколко източноевропейски държави с автомобилни заводи, поиска намаляване на емисиите само с 30%. А Европейският парламент иска намаляване с 40%, подкрепено от страни като Франция, Холандия и Ирландия.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес