Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Австрия: Трудно е Холандия и Франция да бъдат убедени, че Югоизточна Европа е част от Европа

08 януари 2019, 15:34 часа • 2180 прочитания

Въпреки умората от разширяването, присъстваща във Франция и Холандия, Югоизточна Европа не трябва да бъде оставена във вакуум, каза австрийскитят външен министър Карин Кнайсел. 

На пресконференция, обобщаваща миналата година на австрийската външна политика, Кнайсел изрази задоволство, че по време на австрийското председателство на ЕС бяха отворени нови глави в преговорите за присъединяване на ЕС със Сърбия и с Черна гора.

Тя обаче отбеляза, че не е лесно да се получи подкрепа в Хага и Париж за европейската перспектива на страните от Югоизточна Европа като Сърбия или Албания.

„Наличието на умора вече е известно. Лично аз почувствах в разговорите, които съм водила от пролетта, че за моите партньори от западноевропейските страни изборите за Европейски парламент са много важни. Регионът е географски и исторически по-близо до нас, което не е така с Холандия или Франция, каза Кнайсел, цитирана от БГНЕС.  

Тя отбеляза, че е много трудно да се убедят холандците и французите, че Югоизточна Европа е част от Европа. 

„Никога не говоря за „страните от Западните Балкани“, тъй като не ми харесва този термин, който е изкуствен. Освен това Балканите се разбират отрицателно, освен ако не става дума за храна. Терминът политически има отрицателно звучене. Говоря последователно за Югоизточна Европа и за себе си и Музеят на съвременното изкуство в Белград е част от Европа, за мен филхармонията в Сараево е част от Европа. Смятам, че може би съм по-свързана поради географското положение, с този регион, отколкото с някой, например в Белфаст“, подчерта Кнайсел.

Тя добави, че нейното „европейско политическо сърце” ясно заявява, че Югоизточна Европа не може да бъде оставена настрана във вакуум, но в същото време разбира, че в Холандия или Франция има различни възгледи.

Кнайсел призова колегите си от Франция и Холандия да си припомнят миналото.

„Вие сте тези, които винаги са мислили за геополитиката в по-големи категории. Да напомня за Митеран през 80-те години на миналия век. Никой тогава не обичаше страните от Средиземноморието, които непосредствено излизаха от военните диктатури. Французите бяха тези, които ги въведоха в ЕС, те бяха онези, които полагаха усилия около Румъния. Необходимо е винаги да се прилага практиката, която вече съществува“, каза Кнайсел

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес