Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Австрия прие резолюция за геноцида в Сребреница

07 юли 2022, 10:44 часа • 1863 прочитания

Парламентът на Австрия прие единодушно резолюция относно геноцида в Сребреница, с която се отдава почит на убитите на 11 юли 1995 г. босненци,

В резолюцията се отправя искане към австрийските власти да продължат активно да подкрепят отбелязването на геноцида в Сребреница заедно с други членове на Европейския съюз, предаде БГНЕС.

До приемането на резолюцията се стигна след официалното посещение на австрийския министър на правосъдието Алма Задич в Босна и Херцеговина тази седмица.

В текста на резолюцията се посочва, че тя се приема по повод 27-мото възпоменание на етническото прочистване и геноцида в Сребреница, която е обявена за защитена зона с резолюция на Съвета за сигурност на ООН от 16 април 1993 г.

''Босненските сръбски сили, ръководени от генерал Ратко Младич и въз основа на заповед на тогавашния президент на Република Сръбска (съставна част на Босна и Херцеговина), окупираха и подчиниха този град. През следващите няколко дни под командването на генерал Младич бяха извършени масови убийства, в които участваха босненски сръбски войници, паравоенни части и нередовни полицейски части", се казва в доклада.

В резолюцията се припомня, че над 8000 босненски мъже и момчета, които са потърсили защита от Силите за защита на ООН (UNPROFOR), са били убити.

"В същото време приблизително 30 000 жени, деца и възрастни (хора) бяха насилствено прогонени в рамките на мащабна операция за етническо прочистване. По този начин това събитие се превърна в най-тежкото военно престъпление в Европа след края на Втората световна война", се казва в резолюцията.

В текста на резолюцията се посочва още, че всички тези "трагични събития в Сребреница" са оставили у оцелелите "травми и дълбоки емоционални белези".

Австрийските депутати заявиха още, че с резолюция на Европейския парламент 11 юли е обявен за Европейски ден за възпоменание на жертвите от Сребреница.

"За да се осигури мирно бъдеще и успешно съжителство, е необходимо всички политически представители, както в Босна и Херцеговина, така и по света, да се изправят пред най-мрачните глави от историята и да признаят миналото. Отбелязването на геноцида в Сребреница и солидарността с жертвите са от ключово значение за по-доброто бъдеще на всички граждани на Босна и Херцеговина, както и за укрепване на историческото съзнание, че подобни ужасни престъпления никога не трябва да се повтарят", се казва в заключение в резолюцията.

Припомняме, че на 11 юли 1995 г. силите на босненските сърби под командването на Ратко Младич влизат в Потокари, който тогава е под закрилата на холандски войници, които са част от Силите за защита на ООН в Босна. Армията на босненските сърби задържа всички войници на силите на ООН в плен и превзема Сребреница. Същата нощ всички жени и деца-бежанци, подслонени в лагера на ООН в Потокари, са принудени да се качат с автобуси и камиони и да напуснат града. Сръбски войници задържат в плен над 1500 мъже-мюсюлмани в продължение на 10 дни, като ги подлагат на мъчения, изнасилвания, а впоследствие ги избива, без значение от възрастта им. След разкриване на масовите гробове става ясно, че босненските сърби са избивали по три поколения мъже от едно и също семейство.

Първите останки на загинали бяха идентифицирани 15 години след смъртта им, през 2010 г., а останките на 8 372 мъже бяха погребани в гробището на мъченици край Потокари.

За геноцид, престъпления срещу човечеството и други престъпления, извършени в Сребреница през юли 1995 г., Хагският трибунал и съдилищата в БиХ, Сърбия и Хърватия досега са осъдили 47 души на повече от 700 години затвор. Младич беше осъден на доживотен затвор от Международния наказателен съд в Хага, както и бившият президент на Република Сръбска Радован Караджич. Трима други висши офицери от армията на Република Сръбска излежават доживотни присъди за геноцида в Сребреница.

Забраниха отричането на клането в Сребреница

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес