Няколко нискобюджетни авиокомпании се обърнаха към Европейската комисия с молба да разгледа въпроса плановете за използване на екологично гориво да се отнася до всички полети.
Още: 100-дневен план на Тръмп и край на войната до 9 май 2025 г.: Реакция от офиса на Зеленски
Още: Отново е повреден оптичен кабел в Балтийско море
Агенция Ройтерс цитира съвместно писмо на EasyJet, Ryanair, Wizz Air и Jet2 и на неправителствената организация Transport & Environment, в което авиокомпаниите, които не се конкурират на пазара за далечни полети, призовават ЕС да прилага квоти за екологично гориво (SAF) не само за полети в Европа, но и за полети на дълги разстояния. Изключването на дългите рейсове от квотата SAF би означавало, че този сегмент от сектора, който се нуждае най-много от декарбонизация, изобщо няма да бъде обект на това изискване, пише още в писмото.
Авиопревозвачите отбелязват, че според данните на Европейската организация за безопасност на полетите Eurocontrol, 6% от полетите от европейските летища с дължина на полета над 4 000 км съставляват половината от общите емисии въглероден диоксид от полетите от Европа.
„Няма никаква логика дългите полети да бъдат изключение от изискването за използване на SAF, тъй като това е единственият им възможен начин за декарбонизация”, подчертава ръководителят на Ryanair Майкъл О'Лири.
Още: Сръбският парламент ще обсъди вот на недоверие към правителството
Още: Протести в цяла Гърция заради железопътната катастрофа от 2023 г.
Използването на екологично безопасно гориво е „единственият вариант в краткосрочен план за ограничаване на емисиите на въглероден диоксид при полети на дълги разстояния”, твърдят авторите на писмото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Четири сценария за прекратяване на войната в Украйна: Анализ
Що се отнася до полетите на кратки разстояния, SAF е временно решение, докато след 2030 г. не се появят самолети, задвижвани от водород.