ЕС няма правомощия да определя границите на Средиземноморието, заяви в Брюксел заместник-министърът на външните работи Фарук Каймакджи.
В шелфа и в Изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Кипър са открити газови находища. Турция смята, че има право на природните богатства в региона. Гръцкото външно министерство поиска Турция да спре сондажите в тази зона. Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че Европейският съюз може да предприеме санкции срещу Турция, в случай на нарушаване на суверенните права на Гърция и Кипър, информира РИА Новости, цитирана от БГНЕС.
"Като говорим за енергетика, мисля, че не трябва да вземаме като пример какво се случва в Средиземно море. Трябва да си сътрудничим, но не можем да се опитваме да фиксираме границите на държавите чрез морски проекти. Границите на държавите могат да се определят само от конкретните държави, за които става дума, но не и от Европейския съюз”, заяви външният заместник-министър на първата конференция за сътрудничество между ЧИС и ЕС.
Според него "ЕС няма юрисдикция да определя границите нито в Черно море, нито в Средиземно море."
"Надяваме се, че енергетиката ще се превърне в сфера на сътрудничество, а не на напрежение и конфликт", добави той.
Турция разработва находища на въглеводороди в Източното Средиземноморие в съответствие с международното право и ще продължи да отстоява правата на кипърските турци за разпореждане с природните богатства на острова, каза по-рано турският външен министър Мевлют Чавушоглу.
Ръководителят на дипломацията на ЕС Федерика Могерини не коментирал преди това възможността за налагане на санкции заради работата на Турция в шелфа край бреговете на Кипър, обаче, по нейните думи, ситуацията ще бъде внимателно проучена по време на разговорите на външните министри и на срещата на върха на ЕС.