Днес се навършват 34 години от най-тежкия инцидент с ядрена електроцентрала в историята. На 26 април 1986 г. в 01:23 часа реактор №4 на съветската Чернобилска атомна електроцентрала експлодира. Взривът разпалва пожар, който гори в продължение на 10 дни.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
При експлоатацията загиват двама души. Веднага в болница са приети 213 души, от които умират 31, 28 от тях - от остра лъчева болест. Повечето са пожарникари и спасители, които се опитват да овладеят аварията, без да са инструктирани за опасността от радиоактивния дим. Загиват всички пожарникари. Според доклад на "Грийнпийс" Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които 100 хиляди са се оказали фатални.
Радиоактивният облак над Чернобил бързо се разнася към Беларус и Русия, а два дни по-късно достига Скандинавия, Полша, южните части на ФРГ и ГДР. Над Румъния и България пада радиоактивен дъжд. Само за няколко дни невидимата отрова обикаля цялото северно полукълбо.
За аварията официално е съобщено два дни след взрива. По съветската телевизия в рамките на 20 секунди се казва: “В чернобилската АЕЦ е станала авария. Един от реакторите е повреден. Последиците от инцидента се отстраняват. Предоставя се помощ на засегнатите хора. Съставена е разследваща комисия"
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Въпреки че световните медии гърмят по темата, България е в пълно информационно затъмнение. Няма никакви съвети към населението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)