1/6 от работещите хора в Русия нямат възможност да покриват собствените си нужди и тези на своите семейства. Това става ясно от статистическо проучване, пише в. „Ведомости“. Оказва се, че доходите им за изминалата 2016-та година са по-ниски от минималните жизнено необходими разходи на средностатистическия работещ човек в Русия.
Според руската статистика заплати под социалния минимум получават 2 млн. руснаци (7,3% от работещите през април 2017 г.). Ако се отчетат не само заплатата, но и останалите доходи, както и това, че тези доходи се изразходват и за членове на семейството, количеството на работещите бедни се увеличава с пъти – през 2016 г. около 12,1 млн. души или 16,8% от трудоспособното население, казва експертът от аналитичния център Владимир Трубин.
Основната част от бедните в Русия са работещите хора с деца, чиято заплата не е по-висока от два екзистенц минимума - ако децата са две, и 1,5 жизнени минимума при едно дете. Казва Лилия Овчарова от Института за социална политика. Около 60% от всички бедни са хора в трудоспособна възраст, като 90% от тях работят, предаде БГНЕС.
В Русия минималната заплата не трябва да бъде под екзистенц минимума на трудоспособното население – което е изискване на Кодекса на труда, но от години не се спазва.