Около 16 милиона души е реалната бройка на хората по света, които са починали от коронавирусна инфекция, предаде БГНЕС, позовавайки се на изследване, направено от учен и студент по икономика. Двамата си сътрудничили с единствената цел да установят реалната бройка на жертвите на пандемията.
Ученият, който се занимава с изследване на различни видове данни, и студентът по икономика се намерили случайно. Притиснат в апартамента си в Тел Авив пред последната година и половина, работещ хоум офис, Ариел Карлински търси в мрежата данни, които биха могли да му помогнат да изчисли истинския брой на починалите с вируса. 31-годишният студент по икономика в Еврейския университет в Йерусалим никога не се е интересувал от подобни тематики, но слуховете, че Израел не „очаква повишаване на смъртността по време на ковид-вълните“, го принуждава да се замисли. „Това, разбира се, не бешее вярно. Покачването на броя починали беше очевидно“, казва студентът.
Оказва се, че не само Израел е криел данни за смъртността, пише в. Гардиън. Докато се ровел в базите данни за починалите, студентът установява, че много здравни власти умишлено са задържали данните за смъртността в пиковите вълни, и определен брой случаи са излизали в статистиките разпределени в следващите дни.
Чрез Twitter студентът срещна друг изследовател - Дмитрий Кобак от университета в Тюбинген в Германия, който също си поставя за цел да разбере истинската бройка починали от вируса. И така докато единият се рови в базите данни, другият се заема с анализа на резултатите им.
В резултат на изследванията двамата създават „Световен набор от данни за смъртността“ / World Mortality Dataset/, който е в основата на оценките за смъртността от Covid, публикувани от Economist, Financial Times и други. Според сайта смъртността от вируса не е 4,8 млн., а 16 милиона души в световен мащаб.
Броят на загиналите при пандемия може да бъде измерен по различни начини, като всички те имат предимства и недостатъци. Официалният брой е извлечен от национални доклади за смъртни случаи от Covid.
Двамата са анализирали и смъртните случаи от предишните пандемии, като според тях пандемията от испански грип през 1918 г. взема не 50 млн., а поне 75 милиона жертви.
Още: Борисов: Радев и Кацаров експериментират, на ден у нас умират над 100 души от COVID (ВИДЕО)