Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Занималня след 5-ти клас - добре ли е обмислена идеята?

05 юни 2015, 11:14 часа • 67470 прочитания

През новата учебна 2015/2016 г. и за шестокласниците ще бъде създадена целодневна организация на учебния ден. Това ще се отнася и за всички ученици от първи до осми клас на средищните училища (вкл. непътуващите). Средствата са планирани в централния бюджет и по бюджета на МОН. Осигуряването на целодневни занимания за учениците цели намаляване на броя на отпадащите от училище деца и повишаване на качеството на обучение.

Коментар на редактора:

Първото съмнение за ползата от занималня при по-големите ученици е задържането на 12-годишно дете през целия ден в класната стая. Истината е, че още на обяд децата са уморени и допълнителното стоене на чина (както в повечето случаи протича занималнята) ги изнервя. Оттук нататък за никакво ефективно обучение не може да става въпрос, а единствено за неистови усилия от страна на учителя да укроти разбеснелите се тийнейджъри.

Мнозина съзират в занималнята при по-големите ученици, най-лесния начин да бъдат усвоени едни пари и откриването на работни места.

Проблем възниква в по-малките градове, където занималнята „убива“ дейността на читалищата и детските центрове, които са  принудени да изместят заниманията в следучебно време, когато децата са ужасно уморени.

Макар да не е задължителна форма на обучение, често върху родителите се оказва натиск децата им да посещават следобедните занимания, за да се запълни бройката деца и да се отчете дейността по проекта.

Ето какви са коментарите и на другите участници в учебния процес.

Коментар на учителя:

Като цяло смятам, че занималните за големите от 5-ти клас нагоре са безпочвени. Тези деца никога няма да се научат да си разпределят времето и да бъдат самостоятелни. Ще свикнат постоянно някой да ги "ръчка" и да следи дали правят нещо, смята Асен Тодоров, преподавател в Класическата гимназия.

Коментар на родителя:

Моите деца ходеха на занималня до 4-ти клас, споделя Ани  Димитрова. Можеше и в 5-ти да продължат, но аз спрях по-голямата, защото установих проблема - тя не може да разпределя времето си и да учи самостоятелно. Наложи се целия първи срок на 5 клас да тичам от работа по-рано, за да си уча детето как да учи. Г-жа Димитрова споделя положителните си впечатления от занималнята в НСОУ София. Там занималнята е била организирана по следния начин: самоподготовка + едно от седем неща, които се редуваха: театър, английски език, спорт, лего, музика, рисуване, логически игри.

Коментар на наскоро завършил ученик - Драгомир Радойцев, възпитаник на НГДЕК, сега студент в Холандия:

Според мен трябва да се въведе друга форма на задължителни занимания, напр. задължителни спортни занимания, а не 40 мин. физическо, в което често нищо не се прави. България е водеща по статистика на затлъстяване сред младото население, припомня Драгомир Радойцев. Повечето деца започват да се интересуват сериозно от спорт именно на 8-9 годишна възраст и това е моментът те да бъдат заинтригувани със сериозна физическа активност, както е в Холандия.

Единственото безспорно е, че за работещи и без помощ от баби няма друга алтернатива освен занималнята…

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес