Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За по-бързо кариерно развитие на хиляди учители: МОН предлага промени в наредба

19 януари 2024, 10:21 часа • 2273 прочитания

Готвят се промени в образователна наредба, които според МОН ще решат един от най-големите проблеми за заетите в сектора, блокиращ сега кариерното развитие на над 70 000 педагогически специалисти.

Защо са нужни промените?

Става въпрос за промени в Наредба №15 от 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. Те са подготвени по разпореждане на министъра на образованието проф. Галин Цоков. Вече са публикувани за обществено обсъждане.

Още: "Повод за гордост, а не за страх“: Управителят на "Школо" проговори за продажбата

В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в съответната образователна институция. Същото изискване има и за кариерното развитие на директорите, заместник-директорите, психолозите и други педагогически специалисти.

Снимка: министър Галин Цоков, БГНЕС

Същевременно атестиране могат да провеждат само училища и детски градини, които са преминали инспектиране от Националния инспекторат по образование. Кадровият състав на Инспектората обаче не позволява проверка на всички образователни институции за кратък период от време, аргументират се от образователното министерство. И дават пример – за около 3 години са атестирани едва около 15% от педагогическите специалисти.

"Всички останали учители и директори са в неравнопоставено положение, като единствената причина за липса на кариерно развитие за тях е формалното изискване в действащата нормативна уредба по отношение на атестирането", гласят мотивите на министър Цоков.

Още: Няма изпит, няма проблем - получаваш диплома: Така ли завършват в Югозападния университет?

Какво точно се променя?

"По тази причина МОН инициира нормативна промяна, която ще премахне зависимостта между атестирането и инспекциите на Националния инспекторат по образование. Предвидените изменения ще позволят и кариерното развитие на педагогическите специалисти още от тази учебна година", обещават от МОН.

Според официалното съобщение - промените ще решат проблема с невъзможността за увеличаване на заплащането на педагогическите специалисти в редица образователни институции, поради непроведена атестация през последните години.

Още: 33 медала: Български ученици с успех на олимпиада в Казахстан (СНИМКИ)

Това е и мярка за задържане на специалистите в системата, която е особено важна за младите учители, които в момента, на практика, не могат да растат в кариерата.

От днес, 19 януари, проектът на измененията в наредбата е публикуван за обществено обсъждане на сайта на МОН и на Портала за обществени консултации, което ще продължи 30 дни - до 19 февруари 2024 г. включително. След това ще се пристъпи към финализиране на измененията в подзаконовия нормативен акт, съобщават от МОН.

Още: МОН даде сделката за "Школо" на ДАНС

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес