"Показахме, че можем да бъдем предпазливи и да спазваме мерките, въпреки че отваряме все повече обекти, трябва да сме предпазливи, затова по отношение на системата във висшето образование решихме да възобновим присъствието на студентите в ограничен брой." Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред БНТ.
За малолетните ученици отговорност носят родителите, а останалите трябва да имат отговорност да не се събират на групи. Учителите трябва с беседи да обясняват за мерките, вируса, заболяването, и за това какво трябва да се прави, посъветва министърът.
Относно мерките, които МОН предприема за провеждането на олимпиади и други училищни изпити, министърът на образованието съобщи, че ще бъде осигурена дистанция от 1.5 метра, като учениците ще бъдат задължени да носят маски, но в класните стаи ще ги свалят. Ще бъде ограничен максимално контакта между квестори, деца, родители и учители, допълни Вълчев. За целта ще са нужни по-големи помещения и физкултурни салони и столови ще бъдат ползвани за тази цел. Относно училищата-гнезда, в които се подават документи за кандидатстване след седми клас, министърът увери, че при записването всички документи ще се подават или електронно, или по предварителен график.
Абитуриентите ще имат възможност да се снимат в училищните дворове при спазването на всички заповеди на министъра на здравеопазването. Могат да се снимат и при взимането на дипломите, посъветва министърът.
Относно дистанционното обучение, което промени средата на образование на децата, Вълчев съобщи, че дистанционното обучение е неизбежно. „Няма съмнение, че учениците ще се върнат в класните стаи, но и няма съмнение, че образователните системи ще търсят ефективния микс между електронните и присъствените системи“. До 2028 г. трябва да се визуализира цялото образователно съдържание, допълни Вълчев.