Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Валери Жаблянов: Абсурдно е държавни пари да отиват за частно образование

16 февруари 2015, 09:00 часа • 30336 прочитания

Средно 1300 лева отиват за всеки ученик в България в училища, които не са частни. Тези пари се дават от държавата и точно това е в основата на приетия на първо четене

Според Галя Захариева от ГЕРБ това трябва да се случва и в частните училища, защото така учениците щели да бъдат равнопоставени. Държавата трябва да се погрижи за всички свои деца. Не вземаме от никого – ще даваме допълнителни средства, увери Захариева, която каза, че това е в изпълнение на решение на Народното събрание още от 2006 година.

Не мога да си представя как на законодател може да му дойде тази идея. Още от Възрождението богатите хора са давали за образование и не са искали нищо обратно. Сега стигнахме дотам, че приемаме за нормално общественият ресурс да се плаща на частни предприемачи, възмути се народният представител о т БСП Валери Жаблянов в сутрешния блок на Нова телевизия.

Има вече общини с по едно решение. Бюджетът за образование е 3,1% от БВП. Откъде ще вземете пари за частните училища, нападна Жаблянов. Ще разпределяме средства според броя на децата, не говорим за вземане на пари от настоящия бюджет. Допълнителните средства ще се дават от 2018 година, ако законопроектът бъде приет. Тогава ще се изпълнява това решение, обясни Захариева.

Депутатът от ГЕРБ счита, че таксата за частните училища щяла да намалее, ако те бъдат дотирани от държавата – с около 100 лева на месец ще стане по-евтино обучението в частно училище.

Като цяло качеството на образованието е по-високо в публичните училища, смята Жаблянов. Ситуацията с различните училища обаче е много различна, призна той. В момента Конституцията дава възможност всяко едно дете да завърши средно образование. Частното образование е нещо отгоре – тогава си плащате и няма нищо ненормално в това, обясни депутатът. Когато образованието в България достигне такъв процент от БВП, тогава можем да говорим за друга система. Сега парите отиват при по-богатите, твърди Жаблянов, на което Захариева опонира, че не е съгласна.

Показан беше и пример от Столипиново – там, в училище, пет до шест души не могат да говорят добре български, казват учители. Един от учениците сподели, че има четворка по история и когато беше попитан кой е създал българската държава, той каза: „Не знам”.

Има два слаби момента в случая с образователния законопроект на ГЕРБ. Първият е външното оценяване на качеството на образованието. А вторият момент е, че в новия Законопроект преминаването от четвърти в пети клас става без оценка. Има и предложение основното образование да бъде завършвано в седми клас, което е безумие на фона на общата необразованост, каза Жаблянов. Идеята е, че много деца сменят училище след седми клас – затова го правим, поясни Захариева. Нашият законопроект предвижда при добри резултати на училищата да има и допълнително финансиране.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес