Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учителските заплати се увеличават с 10% от януари догодина

19 юни 2016, 13:42 часа • 1625 прочитания

От 1 януари 2017 г. всички учители ще получат 10-проценто увеличение на заплатите си. Това стана ясно от думите на министъра на образованието Меглена Кунева.

Тя говори пред 12 000 учители по време на Национален учителски събор под мотото "Мисия учител", който се провежда в столичната зала "Арена Армеец".

Ще се увеличат парите за квалификация на учителите, както и за тези, които изпълняват длъжността "класен ръководител". Учители от цялата страна се събраха на Национален събор, за да обсъдят проблемите в образованието и как да се повиши доверието към професията им, предаде БНР.

Фокусът на правителството ще бъде върху развитието на образованието и учителската гилдия, обяви вицепремиерът, цитирана от БГНЕС. Кунева заяви, че е получила уверение от министъра на финансите Владислав Горанов, че в следващия бюджет фокусът ще бъде върху учителските заплати, които ще бъдат увеличени до над средната за страната. 

Министерство на образованието ще подпише колективен трудов договор с учителите и ще бъдат увеличени заплатите с 10% от 1 януари 2017 г., за час на класния ще бъдат давани по 30 лв., а от 1 август учителите, които излизат в пенсия ще получават по 10 работни заплати обезщетение, а от 1 януари 2017 г. обезщетенията при пенсиониране ще бъдат 10.5 заплати, обясни образователният министър. 

Ще продължи програмата “Твоят час” за пенсионирани учители, защото системата има нужда от тях, подчерта министърът. С промените, които се правят в закона, от 1 август 2016 г. ще бъде ускорен процесът и на въвеждане на електронните услуги в поддържането на учителската документация. Предвижда се и засилване на професионалното образование и на връзката между бизнесът и училищата. 

"Без учител днес няма добри лекари, юристи, инженери, учени, военни“, каза Кунева, цитирана от "Фокус". "Няма да бягаме от темата за заплатите. Възнаграждението за труда ви е важна мотивация и фактор за устойчивост на системата. Размерът на заплатите на 100 000 учители е структуроопределяща политика в държавния бюджет и спекулации на тази тема не могат да се правят“, коментира тя.

Според Кунева страната ни има допълнително евросредства, предвидени за сферата на образованието. Тя посочи и че въпреки опитите да бъдат запазени някои училища в по-изолираните региони на страната, ще се наложи да бъдат затваряни училища заради демографската криза и обезлюдяването на тези места. По думите и това ще става "плавно и без сътресения за учителите". Заради демографската криза пък намалява и естественото обновяване на гилдията и за тази цел МОН търси различни варианти за привличането на нови млади хора в професията. 

Кунева посочи и че ще се работи за ранно отваряне на училището като целта е да се приобщят ромите в образователната система.

Кметът на София Йорданка Фандъкова говори, че доброто образование зависи от добре мотивираните, подготвени и добре платени учители. По тази причина за нея е много важна и правилната мотивация и възможността на учителите за кариерно развитие. Тя заяви, че в столицата има реновирани 80 детски градини, а с мерките за енергийна ефективност са намалени разходите за отопление с 30-50% като тези спестени пари могат да бъдат използвани за целите на обучението на децата. Фандъкова каза още, че 20 млн. лв. са дадени за 9 нови детски градини и 21 ремонта на училища, а отделно 28 млн. лв. ще бъдат използвани за ремонти други 26 детски градини и училища.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес