Уроците в училище може да минат на таблети в рамките на 2 години, съгласно Плана за внедряване на информационните и комуникационни технологии в образованието и науката на МОН. Планът предвижда образованието и науката да се "отворят към мобилни устройства" до 2017 г.
Амбицията на документа е да се осигури равен достъп на учениците до качествено образование, като така се обхванат и тези в изолирани райони. Това на практика означава, че учебниците ще могат да са в електронен вариант. Национална електронна платформа ще позволи видеообучение и телеконференции и развойна дейност. Ученическите раници в следствие на интерактивното нововъведение значително трябва да олекнат, както и документите на хартия в образователната система трябва да намалеят.
Подобни схеми от години работят в много от европейските държави. Отличници са скандинавците, но преди две години дори съседна Турция поръча учебни устройства за децата в прогимназиалния и гимназиалния клас. Те поддържат специални ограничения - на тях не може да се инсталират игри или социални мрежи, които разсейват учениците.
Макар все още да не е ясно кои децата ще бъдат оборудвани с хай-тек приспособленията, министър Тодор Танев нееднократно е давал заявка, че желае с предимство да се ползват учениците от най-бедния и изостанал район у нас - Северозапада.
Сред останалите планове на министерството са да бъде осигурен високоскоростен интернет дори в населените места, където до момента не е стигнала световната мрежа. В това отношение България е сред отличниците - над половината от учебните заведения се радват на добра връзка. Амбициите на екипа на Танев са постепенно малчуганите да се възползват от разработени електронни интерактивни уроци, които се възприемат по-бързо, предаде КРОСС.
Предвижда се да се създадат и образователни приложения и игри от ученици и студенти чрез конкурси.