Дуалната образователна система ще бъде изпробвана в две училища у нас, които няма да са в столицата. За този тест ще похарчим 3,5 милиона швейцарски франка и той ще бъде модел за продължаване на реформата.
Това каза просветният министър Тодор Танев, според който училищата, в които ще се пробва системата, се намират „в средата на Централна България".
"Намерението ни е всички професионални училища да бъдат покрити с държавни пари, а от швейцарците да вземем само модела. Имаме нужда от професионални училища в много сфери, които не съществуват в Швейцария. Намерението е дуалното образование да покрие 100% от професионалните училища в средното образование, коментира министърът.
Според него това ще се случва постепенно с бюджетите за следващите години. Танев се надява на хоризонт до 2020 г. учениците от 10 до 12 клас да прекарват 60% от времето си в практика и 40% - на чина. Това е желателната рамка, в която министърът се надява да се вмести средното професионално образование.
Професионалните училища обаче дават максимум трети разряд по специалност, уточни Танев, а четвъртият, майсторски, според него трябва да се получава от интегрални професионални колежи, на чието създаване се надява министърът.
Те ще дават майсторска диплома, а след това и звание „майстори на майстори" - ръководители на обекти. Двете степени ще са за по две години. Има подобни колежи, но те произвеждат бакалаври и не са свързани с бизнеса, разясни министърът, цитиран от КРОСС.
Според него би следвало работната практика на учениците да се заплаща. Говорим с четирите най-големи работодателски организации и с някои браншови за това известен брой стипендии да се подават и да се взимат млади на работа, призна Танев. Министърът се надява държавата със следващия бюджет да осигури безплатно образование за четирите стратегически сфери с предимство за страната - предимно кадри, обучаващи се за лекари, инженери, парамедици.