На първо четене парламентът гласува увеличение на преподавателските заплати на работещите във висшите учебни заведения. Предвижда се средните преподавателски заплати да бъдат със 170% по-високи от средната работна заплата в България.
Проф. Лиляна Вълчева от синдикат "Висше образование и наука" казва в студиото на Bulgaria on air, че към момента са доволни, че искането им е прието на първо четене. Тя обясни, че процесът се бави с 3 месеца, а между първо и второ четене се очаква процедурите да са още по-дълги. Проф. Вълчева обясни, че синдикатът три години ходи и убеждава за това увеличение, както и изрази надеждата си предстоящото увеличение да стане траен стимул с перспектива занапред.
Колко ще е увеличението на заплатите
Още: Без увеличение на парите за висше образование: Готвят ли се протести?
"Средната работна заплата за асистент към декември 2023 г. е към 2000 лв. 125% означава 2500 лв. начална заплата за асистент. Към днешна дата стъпката е от 200 лв. между академичните длъжности. Главният асистент задължително е доктор, задължително има допълнителни средства за докторската си степен. Някъде те са 180 лв., на друго място са 200 лв., но има 2-3 висши училища, при които е по-висока докторската степен - 850 лв.", коментира проф. Вълчева.
Реалната заплата на асистент е 1810 лв., като премахнем данъците става около 1300 лв. От 1 януари 2024 г. синдикатът настоява заплатите да са 2200 лв. на асистент. "Ние протести организираме вече, цялата система. Вече се подписа протестната декларация, тръгна подписка. Такива са внесени вече 5, предстои до края на месеца още 2 университета да дадат такава воля. Ние тръгваме в по-сериозна мярка, защото общуването, което досега беше културно, възпитано, академично, видно не дава резултати", заяви проф. Вълчева.
Според нея обвързването със средната работна заплата е добре, но вероятно ще отнеме дълъг период от време, докато се приеме това. Техните намерения са да ускорят процеса. „На синдиката му отива да е оптимист,“ споделя проф. Вълчева. „Висшето образование е онази система, която дава продукта на целия икономически спектър на държавата, на целия стопански сектор,“ коментира тя във връзка с постоянни обиди, които летят към академичната общност.
Още: Висше образование: Официални данни каква професия избират студентите в България