Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще се борим с младежката безработица с дистанционно и задочно гимназиално обучение

03 януари 2014, 09:30 часа • 49515 прочитания

Нови форми на обучение в средното образование - дистанционно, комбинирано, задочно и вечерно обучение, ще бъдат въведени в гимназиите. Това предвижда националният план за изпълнение на европейската гаранция, който трябва да реши проблемите с младежката безработица. Планът бе одобрен от правителството в края на миналата година, припомня БГНЕС.

Гимназиите трябва да започнат да предлагат новите начини на обучение от 1 февруари 2014 година, става ясно от документа, цитиран от "24 часа". Те ще са насочени към деца, които отпадат от нормалното обучение, но трябва да получат образование, за да могат след това да си намерят работа. За учениците в новите форми на обучение училищата ще получават същия делегиран бюджет, какъвто е и за редовно учещите.

Активна работа с младежите, които нито учат, нито работят, предвижда националният план. Ще бъде създаден механизъм, по който образователното министерство ще подава информация за отпадналите от училищата. След това тези хора ще се издирват по ЕГН чрез системата ЕСГРАОН, за да бъдат посетени от посредници на адрес. След това ще им се предлага подходящо обучение или работа.

738 148 695 лв. планира да инвестира държавата за намаляване на младежката безработица в периода 2014-2020 година 329 176 000 лв. от тези пари ще дойдат от европейските фондове, а останалите са от бюджета.

Всяка година държавата ще отделя между 1,2 и 1,5 млн. лв. за индивидуални профили на безработните младежи. Под 11% отпадащи ученици до 2020 година.

Процентът на преждевременно напусналите образователната система да бъде под 11 до 2020 година. Това предвижда проект на стратегия на министерството на образованието. В момента процентът е 12,5 на сто.

Като преждевременно напуснали се определят младежите между 18 и 24 години, завършили едва основно образование или по-ниска степен и вече не участващи в никаква форма на образование или обучение.

Сред причините, които карат малките да не ходят на училище, са бедността на семейството, което налага те да помагат. Свързват се също с родителска незаинтересованост, напрежение и кризи. Дори международното изследване PISA установи, че у нас има голяма разлика в резултатите на децата с нисък и висок социално-икономически статус.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес