Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще ни спре ли Европа програмата „Еразъм+“?

11 май 2014, 14:51 часа • 99681 прочитания

Ще спре ли Европа единствената програма за образование, обучение, младеж и спорт за следващия програмен период 2014 – 2020 -„Еразъм+“?  Този въпрос тревожи повече от 36 организации и институции, отправили писмо до Министъра на образованието и науката и до Министър – председателя на Република България, пише в свое отворено писмо младежка организация "Кентавър".

В момента новата образователна програма „Еразъм+“, която включва и новата програма „Младежта в действие“, се администрира в България от Национална агенция по програмата – Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР) към Министерство на образованието и науката, който няма капацитет и визия за управление. Това застрашава реализирането на програмата във всичките й сектори. 

На 13 май 2014 г., от 10,00 ч., в зала „Средец” на „Шератон София Хотел Балкан” ще се проведе официално откриване на програмата, но България все още няма договор с Европейската комисия за „Еразъм+“ и съответно средства за 2014 г. Не се очаква в следващите месеци такъв да бъде подписан, предупреждават от "Кентавър".

Управлението на ЦРЧР е поверено на човек, който няма никакъв опит и визия за осъществяването на програмата. 

Част от „експертния” състав, на който се възлага администрирането на програмата, разработването и прилагането на процедури за ефективно управление и отчитане, е със съмнителен опит и компетенции – езикови и комуникационни (английски език като основен за комуникация с представители на ЕК и други чуждестранни Национални агенции, включително и непознаване на българската граматика и правила за правопис и активна комуникация с бенефициентите), юридически (национално и европейско законодателство) и административни (работа с документи, класифициране и обратна връзка към бенефициентите). 

България рискува да загуби голяма част от средствата, определени за страната и да търпи рестрикции при определяне на годишните бюджети за целия програмен период. 

В т. 8 на чл. 18 от Регламента за създаване на програма „Еразъм+“ (Регламент на ЕС 1288/2013 от 11.12.2013) ясно е записано, че отпусканото годишно финансиране на всяка държава е базирано на резултатите през изминалата година, както и на реално разплатените средства за същия период.

Неефективната работа на Националната агенция в България (ЦРЧР) по единствения краен срок за образователна мобилност за 2014 г. (17 март 2014 г.) ще доведе до загуба на голяма част от средствата за 2014 г., което означава, че разпределените от ЕК средства през 2015 г. към България ще бъдат намалени, което е недопустимо на фона на спешната нужда от средства за българското образование и младежка политика. От подобна недопустима ситуация със сигурност ще изгуби цялата ни образователна система и атрактивните дейности, с които досега се задържаше вниманието и интереса на учениците към учебния процес и които се реализираха в миналото с програмите „Сократ“, „Леонардо да Винчи“, а в последствие и с „Програма за учене през целия живот“, няма да бъдат възможни.

Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес