Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Седем предмета, които трябва да започнат да се изучават в българските училища

04 октомври 2020, 17:07 часа • 2066 прочитания

Със сигурност всеки един човек от нас може да назове поне няколко кусура на българската образователна система. Темите за тежките раници, ранното отпадане от училище, липсата на релеватност между това, което се учи и реалния свят са от години и сякаш лека-полека биват адресирани. В тази статия ще изброим пет учебни предмета, които смятаме, че трябва да намерят своето място в учебната програма на българските ученици: 

Финансова грамотност

Според много класации българите не сме достатъчно добре финансово грамотни. Можем да видим това започвайки от начините за инвестиране, през това, че много малко семейства водят елементарен семеен бюджет и още много признаци. В този предмет следва да залегнат тези умения, видовете данъци, които плащаме, как да попълним данъчна декларация, да знаем какво е застраховка, кредит, лизинг, финансов план и други базови неща, с които се сблъскваме всеки ден, но не сме достатъчно подготвени за тях. 

Правата ни и задълженията ни като работници

Това може да се яви като допълнение/продължение на горните неща, но едва ли е тайна, че масово работниците в България не познават и на база на това не търсят правата си. Това позволява на голяма част от работодателите да ги прецакват с болнични, лоши условия в трудовите договори, отпуските и редица други неща. И не го казваме, за да хвърляме петно върху смислените български предприемачи - такива коректни има много, но е важно хората в България да са наясно с базовите трудово-правни отношения. 

История на културата

Тук някои читатели биха повдигнали вежди, но за нас това е задължителен и много интересен учебен предмет. Да, той няма да възпита поколение музиканти, художници, артисти и скулптори, но ще даде и вдъхнови базова естетика за красивото, което е навсякъде около нас. 

Краезнание/История на родния град

Считаме, че има празно място в изучаването на българска история когато говорим за историята на родния край. Масово младите хора не са запознати с интересните и любопитни факти от техните родни места - личности, събития, сгради и прочие. Краезнанието е много обхватна тема, която би възпитала в учениците по-голямо родолюбие не само към страната, но и по-специално към родните населени места. 

Компютърна сигурност и защита на лични данни

Намираме за абсолютно задължително учениците да знаят как да се пазят и какво да правят когато стават обект на онлайн тормоз и да са наясно с опасностите, които дебнат в интернет. Проучване показва, че едно на четири деца е обект на тормоз в интернет, което е ужасно. И нека не забравяме, че все по-голяма част от нашия живот се пренася в дигиталното пространство. Учениците трябва да са наясно какво се крие там и как да са готови да се предпазят дори от най-базовите опасности, с които могат да се сблъскат.

Ментално здраве

Един от седем българи страда от депресия. Това прави близо 1 милион души. Изследванията показват, че това се случва масово и сред младите хора. Живеем във все по-стресиращи, динамични и объркващи времена и наличието на психологическа подкрепа става все по-нужно, независимо дали говорим за мъже или жени. В България това сякаш все още е тема, която е табу, но е изключително важна, за да бъдем пълноценно общество. 

Наука за общуването

Може да ви се струва безумно, но учениците все по-рядко общуват в социална среда. Живеем пред екрани, а вече малките сякаш са лишени и от възможността да играят, която е безценна в изграждането на ранни социални умения. 

Пропускаме ли нещо, според вас? Споделете ни своите идеи в коментар. 

Заглавна снимка: Pixabay

Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес