Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рашидов към ръководството на НГДЕК: Не е нужно да учиш в центъра, за да имаш име

10 март 2015, 18:00 часа • 25074 прочитания

Ако зависи само от мен, всички училища у нас щяха да са в идеалния център на София, защо не даже и на самия площад "Св. Александър Невски", но по обективни причини това просто няма как да стане, поне на този етап това е невъзможно. Това каза министърът на културата Вежди Рашидов по време на среща с ръководството на Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ" и в присъствието на група преподаватели от НГДЕК, която се проведе в Министерството на културата.

Министърът припомни също по време на срещата, че редица именити и много достойни български писатели, художници, артисти, интелектуалци и общественици са завършили средното си образование извън столицата ни, в това число и в не толкова големи градове, но това съвсем не им е попречило да направят име, да постигнат наистина големи, впечатляващи професионални успехи в своята област. "Съвсем не е задължително да учиш в училище в абсолютния център на столицата, за да получиш качествено, добро образование, което ще те подготви на необходимото ниво за предизвикателствата на живота. Самото място на училището далеч не е най-важното и същественото, училището го правят всъщност най-вече неговите преподаватели и ученици – те формират неговия дух", подчерта още Вежди Рашидов.

В тази връзка пресцентърът на Министерството на културата припомня, че и големи български писатели от ранга на Емилиян Станев, Йордан Радичков, Ивайло Петров и Николай Хайтов, както и обичани наши поети като Дамян Дамянов и Христо Фотев също не са възпитаници на гимназия, разположена в историческия център на София. Независимо от това никой и до днес не си позволява да оспорва ролята им и техния забележителен принос за българската литература. По една или друга причина не са имали честта да учат в училище, ситуирано удобно в центъра на София, и Патриарха на българската национална литература Иван Вазов, както и поетът с драматична съдба Пейо Яворов, един от участниците в легендарния литературен кръг "Мисъл", а и още много други наши именити творци. Нещо повече - прочутата Академия на Платон, както и създадената от великия Аристотел философска школа – Ликей, също не са били разположени в топ центъра на древна Атина, а са се намирали извън чертите на града, наречен на името на древногръцката богиня Атина Палада, но това съвсем не им е попречило да останат в историята на човечеството със своя изключителен, неоценим принос във всички сфери на науката и образованието, въпреки че до тези школи по обясними причини не е имало разкрита метростанция, до тях не са пътували и маршрутки.

Както вече бе съобщено, Министерството на културата в диалог с училищното ръководство полага всички усилия за възстановяване на нормалния учебен процес в обновената сграда на Класическата гимназия на ул. „Баба” № 16 в "Модерно предградие" и за подобряване на микроклимата в преподавателския колектив, като същевременно са направени и необходимите стъпки сградата на 13-то училище на ул. „Св. Св. Кирил и Методий" да се запази като филиал на НГДЕК. В сградата на 13-то училище на ул. „Св. Св. Кирил и Методий" ще се провеждат занимания на ученици от горните класове на Класическата гимназия, именно там ще учат децата и когато започне прием от 5-ти клас в училището.

Сградата на 13-то училище на ул. „Св. Св. Кирил и Методий", която ще е филиал на НГДЕК, предстои да бъде и ремонтирана, ще търсим и европейско финансиране за нейното обновяваване, тъй като всички сме единодушни, че децата ни трябва да учат в едни нормални, добри условия, отговарящи на всички изисквания и норми, отбеляза Рашидов.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес