При математиката в прогимназиален етап е най-голям проблемът в усвояването на материала, според анкета сред 20 000 учители. Става въпрос за V и VI клас. Затова образователното министерство предлага увеличение на часовете - с половин час седмично. Това заяви министърът на образованието Красимир Вълчев.
Друга област, която Вълчев, посочи географията. Има предложение на отпадане на фактология при природните науки – такава фактология, която пречи на придобиването на умения, уточни образователният министър. Важното е да се провокира интересът за учене, добави той.
Няма да има промени в програмите по български език и литература плюс история.
МОН обаче предлага нов предмет – дигитални технологии и креативеност, пак за V и VI клас. Министър Вълчев обяви, че се предвижда увеличение на часовете по дигитални технологии и креативност с половин час седмично – в V клас с половин час, а в VI клас с 1 час и поясни, че увеличението ще бъде за сметка на половин час по чужд език.
Има предложение предметът "Околен свят", който се учи през I и II клас, да стане "Родинознание", заяви Вълчев, но добави, че промени в програмата му няма да има. Това предложение излезе за пръв път от ВМРО.
Има и предложение за смяна на оценителната система за държавни зрелостни изпити, но чак след две години. Максималният брой точки ще стане 100, а 30% т.е. 30 ще означава тройка. Сега тройката е 23 точки. Идея на МОН е и от 2022-2023 година зрелостният изпит по български език и литература пък ще се съчетае с обществени науки, а математиката - с природни науки.
Всички предложения ще бъдат качени днес, 25 юни, или утре, 26 юни, за обществено обсъждане – в сайта на МОН. А след това ще има обсъждания с учители на идеите т.е. по време на общественото обсъждане.