Има разработени програми за работа с децата в случаи на насилие и за превенция на тормоза, но те не се прилагат от образователното министерство. Това коментира в сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ психологът Иван Игов, по повод Международния ден за борба с агресията в училище. По думите му е много важно децата да се научат да споделят за преживяно или видяно насилие. „Едва 30% от децата говорят с родителите си за подобни проблеми, а много по-малък процент – с учителите или друг възрастен“, уточни психологът.
„Такива програми съществуват, но никой не си направи усилието те да бъдат въведени в употреба и наистина да заработят“, каза още психологът. Игов допълни, че Денят на розовите фланелки и повдигането на въпроса в медиите са хубави инициативи, но би било редно преди да отговорим на насилието с насилие да потърсим информация за това как да се реши проблемът с вече създадените програми.
„Хубаво би било, като възрастни и като родители, вместо да хукваме към училище да защитаваме детето си с всякакви позволени и непозволени средства, да се обединим заедно, да тропнем по масата и да кажем: „Там някъде в Министерството на образование лежат в дълбоките чекмеджета едни проекти, които крайно време беше да излязат на бял свят и в края на краищата да заработят“, защото иначе няма как да се справим“, подчерта психологът.
Иван Игов допълни, че децата не могат да бъдат напълно предпазени от насилието, а трябва да бъдат научени да реагират адекватно. „В противен случаи и те, и цялото общество стават неми жертви на агресията“, обясни психологът.