Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Денков: Има сигнали за политически натиск върху учители по време на предизборни кампании

13 юни 2021, 14:31 часа • 4672 прочитания

Има сигнали за политически натиск върху учители и училищни директори по време на предизборни кампании, съобщи служебният министър на образованието професор Николай Денков пред БНР, без да посочва имена. "Всеки трети регионален началник в образованието е ангажиран с политическа дейност", твърди той. За министъра е изненадващо, че няма ясна законова забрана относно партийната политическа дейност в училищата.

“Този пропуск трябва да бъде преодолян. Висшето образование е освободено от политически доктрини, в училищното образование също трябва да има изискване за деполитизация на системата", коментира проф. Николай Денков. Той определи като “сравнително успешна” настоящата учебна година, но подчерта, че това не бива да успокоява, тъй като не се забелязва качествен скок в представянето на учениците през последните години.

"Повече от 1/3 от регионалните началници в образованието са ангажирани с партийна дейност, което е притеснително. Изненадващо е, че в закона няма ясно регламентирано изискване партийна политическа дейност да не се случва в училищната система. Този пропуск трябва да бъде преодолян. Висшето образование е освободено от политически доктрини. В училищното образование също трябва да има изискване за деполитизация на системата".

Това коментира пред БНР служебният министър на образованието проф. Николай Денков. И допълни, че има сигнали за натиск върху учители и върху директори по време на предизборни кампании. "Важно е да се подготвим за следващата учебна година. Сегашната ще завърши сравнително успешно. Но това не ни успокоява, защото през последните години нямаме качествен скок нагоре в представянето на учениците, въпреки значителното увеличаване на средствата в тази сфера. Трябва да се минимизира разликата между отделните региони и възрастовите групи", посочи той.

В предаването "Неделя 150" проф. Денков каза: "Имаме добър баланс между това колко места субсидира държавата и завършващите студенти. Във висшето образование има промяна в правилната посока, но не е достатъчна. За да могат университетите ни да се състезават с европейските, трябва да повишат значително научната си дейност... Почти сме готови с картата за висше образование, следващата седмица ще я качим за публично обсъждане".

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес