Българин създаде приложение, което слага край на преписването и подсказването в училище. Учениците вече няма да могат да си помагат и с чат GPT по време на контролно.
Как се ражда идеята?
Преди 20 години Александър Попов е бил ученик, за който голяма част от контролните са време за надлъгване. "Гледахме да минаваме по някакъв пряк път и да преписваме. Тогава нямахме смарт телефони и часовници. Правихме си стандартни пищови", разказа мъжът.
ОЩЕ: Директор на столично школо: Училището има основната цел да подготвя добри и щастливи хора
Преписването приключва когато става студент в Англия. "В Манчестър правехме тестовете в една огромна зала и стояхме по един човек на чин. Помежду ни имаше разстояние от 2 метра. Беше ми трудно, защото не бях свикнал да уча. Чак след втората година влязох в ритъм", разказа Александър в ефира на Нова телевизия.
Как работи приложението?
С разработеното от него приложение могат да бъдат направени безброй варианти на тестове без никакъв шанс ученик да препише. Няма начин и да провери верния отговор в интернет.
В междучасието всеки учител може да направи десетки варианти на контролно. Може и да създаде сам тестовете. Може да снима урока и да направи изпита. "Изкуственият интелект ще зададе въпроси, така че учителят да е сигурен, че учениците са минали през този материал”, обясни изобретателят на приложението.
Освен, че прави тестове, приложението може и да го провери мигновено. Веднага щом въвеждат този начин на изпитване, учителите виждат истинската картина.