Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прецедент: В разрез със закона НС няма нищо против създаването на чужд университет

16 септември 2016, 07:30 часа • 3726 прочитания

Навръх 15 септември парламентът разреши чужд университет у нас в крещящо противоречие със Закона за висшето образование. Франкофонски ВУЗ за администрация и управление ще обучава бакалаври и магистри, а в рамките на продължаващо обучение - и докторанти, без да е минал през оценка в Националната агенция за оценяване и акредитация, без да се подчинява на правилата за качество на обучението, без да е длъжно да гарантира правата на студентите, записани в закона. Висшето учебно заведение ще получи безвъзмездно от държавата помещения за срок от 10 години, ще се ползва и с привилегии при освобождаване от различни такси. Парламентът вчера гласува на първо четене законопроекта въпреки предупрежденията на опозицията, че взема противоконституционно решение.

Откриването на ВУФАУ стъпва на спогодба между България, международната организация на франкофонията и университетската агенция на франкофонията, изготвена тази година. Спогодбата променя статута на създания през 2002 г. Франкофонски институт по администрация и управление. Според новите текстове институтът се преструктурира като висше училище и ще може да обучава не само магистри, но и бакалаври, ще приема студенти и в продължаващо обучение. В спогодбата се споменава и обучение на докторанти. Те ще получават обучение в осигурени безвъзмездно два етажа в сграда на ъгъла на ул. "Народно хоро" и ул. "Леополд Седар Сенгор" в столичния кв. "Овча купел", пише в. “Сега“.

Проверка показа, че на същия адрес в София се помещава и съществуващият от 2002 г. институт. Според информацията на този сайт досега институтът е обучил 1600 магистри. Той предлага шест различни магистърски дипломи на френски университети, като една от тях е в съдружие с Нов български университет, и една - с Военната академия.

Не е ясно как точно юридически е защитено създаването на института през 2002 г., когато съществуваше изрична забрана за откриване на чуждестранни висши училища у нас, но той не се е наричал официално така. След преструктурирането му като висше училище нарушението на закона за висше образование е явно. От приемането на България за член на Европейския съюз (ЕС) законът позволява европейски университети да откриват свои поделения у нас, но това задължително следва да стане по реда, по който се открива български университет или негово звено. Това означава проектът да мине през оценка в агенцията по акредитация, решението за откриване на ВУА-а да се приеме от Министерски съвет и Народното събрание, след което висшето училище да се акредитира и като институция, и като програми.

Настояването на опозицията решението да бъде отложено бе отхвърлено от залата. Депутати призоваха по темата да се вземе и мнението на просветното министерство, а не само това на външното министерство, което е водещо, но думата така и не бе взета от присъстващия зам.-министър на образованието Иван Димов. Опозицията все пак успя да извоюва второто четене да не е в същия ден и да има време за работа с проекта.

Севим Рашидова
Севим Рашидова Отговорен редактор
Новините днес