Под 1% са частните училища в България и тяхното финансиране, което бе прието от Народното събрание, ще създаде условия за благородна конкуренция с всички останали учебни заведения. Това каза в ефира на Дарик Юлиян Петров, председател на синдикат Образование към КТ „Подкрепа“.
Той уточни, че в Европа частните училища са около 30 % и няма практика за такова финансиране, но няма почти никаква разлика в европейската образователна система между частното учебно и държавното учебно образование.
По думите на Петров, е необходимо да се чува повече гласът на българските учители и директорите, които сами се справят сами с проблемите в системата.
„Поглеждайки към учителите, професията е страхотна на 15 септември или дни преди 24 май, но през останалото време учители и директори се борят с липсата на класни стаи и финансиране, или с неразбираемото съдържание на учебниците“, обясни Петров. По думите му, участието на родителите в училище трябва да стане по-голямо.
Според него 6% от брутния вътрешен продукт трябва да отиват за образование.
Синдикатите предложиха дофинансиране на образователната система за увеличение на възнагражденията на всички, работещи в нея с 80 млн. лв. Засега, по информация от финансовото министерство, вероятно ще бъдат осигурени 20 млн. лв., които да бъдат насочени приоритетно за увеличение на трудовите възнаграждения. Според Юлиян Петров обаче, тези средства са крайно недостатъчни.