Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пак се заговори за премълчани събития в новите учебници по история

21 юни 2019, 09:00 часа • 5264 прочитания

Новите учебници по история за 10-ти клас, по които бъдещите десетокласници трябва да започнат да учат наесен, са на път да предизвикат голям скандал заради периода на комунизма, който според учители и историци е представен подвеждащо и манипулативно. Притеснени преподаватели са алармирали, че в представените им за оценка проекти на учебници много събития от този период са спестени или изкривени по начин, който не дава реална представа за случилото се в периода 1944-1989 г., съобщи журналистът Христо Христов, автор на редица разследвания и исторически монографии за управлението на БКП. Христов и историкът проф. Евелина Келбечева изброяват редица проблеми с учебниците в позиция, изпратена до просветния министър Красимир Вълчев и публикувана на сайта desebg.com.

Новите учебни програми по предмета "История и цивилизация" за 10-и клас, както и по останалите предмети за десетокласниците, бяха одобрени от Просветното министерство през януари 2018 г. Написаните по тях проекти на нови учебници са минали и двата етапа за оценка - за съответствие с учебната програма, направена от комисия в МОН, и за пригодност за прилагане в клас, изготвена от учители по предмета. Съвсем скоро предстои да бъдат одобрени от просветния министър Красимир Вълчев, преди да бъдат отпечатани в необходимите тиражи за училищата.

Издателствата, участвали в конкурса за нови книги, са „Булвест 2000”, „Анубис”, „Домино”, „Просвета” и „Рива”. Последните две са се справили доста по-добре от останалите, но и там има някои важни пропуски, сочи анализът на Христов и проф. Келбечева. Оттам са установили, че в проектите на всички издателства "липсва ясното и по-подробно описание на ролята и дейността на Държавна сигурност като репресивен апарат в тоталитарната държава". Само в учебника на "Рива" са отбелязани трите фалита при управлението на Тодор Живков, никъде не са посочени дълговете, които управлението на БКП завещава, спестен е броят на жертвите на терора в първите месеци след 9 септември 1944 г. (между 18 000 и 30 000, след като самата БКП изчислява жертвите при предишния режим на 5800), както и репресиите срещу църквата. Пропуски има и при информацията за лагера в "Белене". За сметка на това в някои учебници децата ще четат, че "Живков е полагал грижи за благосъстоянието на населението", отбелязва още вестник "Сега".

Просветният министър Красимир Вълчев е коментирал пред изданието, че новата програма по история е пълна и балансирана и новите учебници формално отговарят на нея. "И на мен ми се иска събитията да са представени по-подробно. Действително има неща, които биха могли да се подобрят. Все пак да не забравяме, че става дума за учебници за ученици, а не за студенти", заяви той. Министърът ще поиска от издателствата да изчистят най-дискусионните текстове от проектите.

Комисията в МОН, която оценява учебниците, е съставена от учители и университетски преподаватели и учители, които обаче са предимно асистенти, тъй като професорите и доцентите по принцип са в авторските колективи, пишещи учебниците. Това поставя под въпрос адекватната оценка на новите проекти, опасяват се учители. Те се притесняват и от факта, че оценката на пригодността за прилагане в клас на учениците, която правят учителите по история в страната, също е чисто механична.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес