Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Онлайн висшето обучение - никой няма да се върне назад да си прочете миналата година

17 февруари 2022, 13:00 часа • 10726 прочитания

Сериозна тревога относно качеството и смисъла на онлайн висшето образование изрази председателят на Националното представителство на студентските съвети в България пред Actualno.com. Той смята, че интересът към тази форма на обучение пада стремглаво и е категоричен, че ефектите от пандемията върху развитието на младите хора тепърва ще се проявяват и няма да хубави.

"Всеки бизнес може да се възстанови след година-две от пандемията, но при висшето образование няма възстановяване. Времето си върви, курсът си минава и никой няма да се върне назад да си прочете от минала година" - тези думи илюстрират ситуацията.

От понеделник, 21 февруари, присъственият учебен процес във висшите училища, освен при прилагане на подхода зелен сертификат, се допуска и при изпълнение на следните условия:

- въведено е обучение по график, при което не се допуска едновременно провеждане на практически или семинарни упражнения на повече от 50% от групите, както и смесване на групи;

- създадена е организация за провеждане на лекции при 50% заетост на помещенията;

Облекчаването провеждането на присъствения учебен процес във висшите училища е предвидено в заповед на здравния министър проф. Анна Сербезова.

Тази учебна година започна присъствено за студентите, но за кратко – и от месеци обучението се провежда онлайн. Според председателя на Националното представителство на студентските съвети в България Даниел Парушев 80% от висшите училища са в онлайн среда и 20% са присъствено вече 2 години, което е обезпокоително.

"По-голямата част от университетите са онлайн от 20 октомври. Медицинските университети в София, Пловдив, Варна и Плевен, както и още няколко, сред които НХА, МГУ, НБУ и НСА, се приспособиха към противоепидемичните мерки. Може да се каже, че около 15% от висшите училища имат присъствена форма на обучение, което е изключително нисък процент. Всички останали са в онлайн среда. Медицинските университети имат много добра реорганизация на своите упражнения – редуват се и чужденците са първата седмица, втората са българите. Те са пример", казва той. 

След като регион по регион постепенно учениците се връщат към присъствено обучение, студентите се обърнаха с писмо до министрите на просветата и здравеопазването – със същото искане.

"Студентската общност не се подготвя по най-добрия възможен начин. Това, че имаш висок резултат на изпитите и си с високи оценки, не те прави по-добър студент или ти дава гаранция за по-добро професионално развитие. Надявам се скоро студентите да се върнат на 100% към присъствено обучение, защото реализацията им на пазара на труда ще бъде по-трудна. Няма да се стигне до момента, в който няма да бъдат назначени, но ще бъде по-трудно да бъдат подготвени. Когато се обучаваш в онлайн среда, цялото ти внимание не отива към предмета", разказа за Actualno.com Даниел Парушев.

Той подчерта, че въпреки добрата адаптация социалният контакт липсва на студентите. Парушев е категоричен, че няма умора сред тях, но е налице липса на мотивация.

"Много преподаватели започнаха да преподават по креативен начин чрез игри, за да подобрят уменията на студентите и да задържат техния интерес", поясни Парушев.

"Всеки бизнес може да се възстанови след година-две от пандемията, но при висшето образование няма възстановяване. Времето си върви, курсът си минава и никой няма да се върне назад да си прочете от минала година", казва още председателят на НПСС, според който, ако не се вземат мерки, след няколко години ще си берем плодовете на пазара на труда. Особено потърпевши според него могат да са инженерните специалности, тези в областта на изкуствата, строителството и др. Качеството на обучението в университетите пада, 90% от студентите не си включват камерите, добави той.

"Преди беше интересно, иновативно. Сега вече едва 10% от студентите са с включени камери. Много присъстват на лекции само проформа - в началото на часа се включват, но до края му вече ги няма". 

Преди дни от НПСС изпратиха позиция до министрите на опазването на здравето и образованието, а в нея декларират, че са обезпокоени от прекомерно дълго продължаващото образование в електронна среда и настояха страната да вземе навременни и гъвкави ограничения аудиториите да бъдат още веднъж цялостни.

"Тревожното е, че болшинството и от студентите, и от преподавателите към този момент привикнаха с онлайн образованието и не желаят да се връщат в аудиториите. Естественото им място обаче е точно в университетите ", съобщи ръководителят на НПСС.

От НПСС считат, че сегашните условия за съществуване на зелен сертификат при студентите като изискване да учат присъствено са неизпълними за огромен брой висши учебни заведения - освен поради ниския % имунизирани младежи (около 30%), само че и поради големия им брой в някои вузове.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес