Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Образователният министър: Не може да спрем да живеем, докато чакаме колективен имунитет

03 февруари 2021, 08:33 часа • 2882 прочитания

Нормално е да сме притеснени, вирусът е вирулентен, но ние не можем да затворим обществено-икономическия живот за година-година и половина, колкото изглежда, че ще трябва да постигнем колективен имунитет към днешна дата. Така образователният министър Красимир Вълчев отговори на притесненията за връщане в училище на по-големите ученици на група родители, водена от математика Лъчезар Томов, който от известно време насам упорито настоява, че общуването в училище е основен двигател на пандемията.

Вълчев напомни пред Нова телевизия, че електронното обучение остава опция по закон и тези, които не желаят присъствено обучение, може да се възползват.

От утре в училище се връщат 200 000 души – 170 000 ученици и 30 000 учители. В момента присъствено в клас, от около 1 месец са близо половин милион души. Само 2 на 1000 са положителните антигенни тестове на учителите, посочи образователният министър, но се съгласи, че няма как училищната система да не е фактор за разпространението на пандемията. Колкото по-малки са децата, толкова по-малко боледуват, напомни министърът.

Вълчев напомни, че задължително в междучасията се отварят всички отварящи се прозорци, а има силна препоръка в средата на учебния час пак да се отварят прозорците и учениците „да почиват” от носенето на маски.

На въпрос за примери като село Бояджик, където нито един учител не иска да се ваксинира срещу коронавирус доброволно, отговорът беше, че има предпазливост, а не антиваксърски настроения. Не са убедени, че ваксините, които са толкова бързо одобрени, са достатъчно надеждни, добави министърът. "Нямам никакви притеснения, ще се ваксинирам когато ми дойде редът", каза още Вълчев.

Юли е много топло, месеците са отпускарски, образователната ни система не е настроена на климатизация, а на отопление. Затова избрахме до края на юни удължаване на учебната година, обясни Вълчев. И уточни, че тези училища, които са успели да си изпълнят програмите през декември, през лятото ще предлагат занимания по интереси.

Може да има по-ранен старт на учебната година, но трябва промяна на закона, а не възнамерявам да я предложа в този парламент, който е с ограничен мандат, каза още Вълчев.

В заключение образователният министър отговори на въпрос не е ли абсурдно преболедувало вече дете, ако класът му впоследствие е карантиниран заради друг случай на COVID-19. "Такъв е здравният протокол, вероятно може да се направи изключение, не сме го обсъждали, признавам", каза Вълчев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес