НС одобри новия модел на финансиране на висшето образование, предложен от кабинета.
Депутатите приеха единодушно, без дебати, на първо и второ четене промените в Закона за висшето образование. В мотивите на законопроекта е записано, че основната му цел е удължаване на учебната 2015/2016г. и възможността на държавните висши училища, да провеждат обучение срещу заплащане при условия и по ред, определени в Закона за висшето образование.
Възможността на държавните висши училища, получили висока оценка при институционалната акредитация, да провеждат обучение срещу заплащане при условия и ред, определени в Закона в висшето образование беше дадена през 2010 г. и беше удължавана последователно през всяка следваща учебна година, като временна мярка до въвеждането на цялостни промени в модела на финансиране на системата на висшето образование.
Министерският съвет е предложил промени в Закона в висшето образование, които предвиждат трайно законодателно решение, с което се въвежда нов модел на финансиране на висшето образование.
С предложените изменения в § 7 от Преходните и заключителни разпоредби на промените в Закона за висшето образование се удължава периодът, в който висшите училища, които са получили при институционална акредитация оценка от 6,00 до 10,00, да имат право и през учебната 2015/2016 година да извършват обучение срещу заплащане в образователно-квалификационна степен „бакалавър" и в образователно-квалификационна степен „магистър" след придобито средно образование, по специалности от професионални направления и от регулираните професии. Обучението се извършва при условия, определени в правилника за дейността на висшето училище и с договор между студентите и висшето училище.