Няколко десетки студенти от т. нар. „неприоритетни” специалности като медицина и право се събраха на мирен протест пред сградата на Министерството на образованието.
Медицина, фармация, дентална медицина, право – това са част от специалностите, чиито студенти няма да могат да получават европейски стипендии. Стимули за успех ще получават т. нар. приоритетни направления. Медиците например досега получавали по 120 евро на месец, което е равно на 600 лв. за семестър. Много от тях използват парите, за да си купят консумативи за обучението – техните учебници струват по 40-50 лв. В един семестър обикновено имат 5-6 предмета.
Студентът по медицина Иван Атанасов, който е и секретар на Асоциация на студентите-медици в България, е от тези млади медици, които не смятат да напускат държавата, а да останат в нея. „Но след такава постъпка от страна на МОН, с излизане на решение, че ние сме неприоритетна специалност, че няма да получаваме евростипендии – това коренно би променило възгледите на много голяма част от колегите, които учат медицина”, каза младият човек пред БГНЕС. Той заяви, че МОН трябва по такъв начин да стимулира всички специалности, а не да ги разделя на приоритетни и неприоритетни. Постановлението на правителството, което казва за приоритетните специалности не бива да бъде обвързано с проект за евростипендии. Приблизителния брой на студентите по медицина у нас, по негови данни е около 5000 човека.
"Тук сме за да се възвърне справедливостта, за да може всички студенти да имат достъп до стипендия каквато до момента са получавали и след като днес на срещата с министъра, ни беше обяснено, че студенти няма да могат да получат пари по оперативната програма, тъй като е много трудна нейната промяна, ние настояваме тези пари да дойдат от държавния бюджет, каза Васил Силяновски председател на студентски съвет на Софийски университет. Младият мъж учи право и обясни, че това трябва да е вече решение на Министерски съвет.
Младите хора изказаха мнението си изключително спокойно пред просветното министерство.
Студенти по медицина, фармация и стоматология демонстрираха днес и пред Регионалния инспекторат по образованието в Пловдив. Те изразиха несъгласието си с изваждането на техните специалности от приоритетните и оттам - от невъзможността да получават европейски стипендии. С този акт те подкрепят колегите си от столицата, които провеждат протестно шествие пред Министерството на образованието.
Организирано недоволство има във всички градове, в които има медицински университети. Сумата за стипендии не е променяна от години, а броят на студентите се увеличава, стана ясно днес. Пълните отличници получават 70 лева, а ако успехът им е над 5.50 – 60 лева. Ако учи добре, един студент - медик може да получава месечно 150 лева - държавната и европейската стипендия. От половината сума сега са лишени около 3 000 студенти в Пловдив.
По-късно от МОН съобщиха, че зам.-министърът на образованието и науката проф. Иван Димов е излязъл при протестиращите пред МОН студенти. Той обеща, че възможно най-бързо ще бъде намерено решение на проблема със стипендиите за успех за медици, фармацевти, стоматолози и юристи по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Ще бъде създадена тристранна работна група за промяна в постановлението за определяне на размера на студентските стипендии с цел тяхното оптимизиране за всички професионални направления. В нея ще влязат членове на студентските организации, експерти от МОН и на Съвета на ректорите.