Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 50 000 деца отучват - когато е възможно, дори на двора на школото

29 юни 2020, 08:41 часа • 3254 прочитания

Резултатите от матурите са съпоставими с миналогодишните. Това стана ясно от думите на образователния министър Красимир Вълчев в интервю за сутрешния блок на bTV.

Според Вълчев електронното обучение е по-ефективно за децата, които са по-ангажирани, както и за техните родители. Министърът подчерта, че като цяло е доволен, че системата се е справила в тази трудна ситуация.

Красимир Вълчев поясни, че и към момента отпадането от образователната система остава като тенденция за 7. и 8. клас. Министърът Вълчев заяви, че над 50 000 деца учат по линия на дейностите за преодоляване на образователните трудности - учат в училища, най-често на двора. Вълчев каза, че за това допълнително обучение, което е в голяма степен индивидуално, е свързано с около 10 ученици в група. Има и такива, които учат и в класната стая, но ние сме препоръчали, когато това позволява, да се учи на двора - много училища например закупиха шатри. Около 120 часа е допълнителното обучение за преодоляване на образователните трудности, уточни министър Вълчев.

Промени в изпитите след 7. клас

Относно интегрираните тестове след 7. клас, Красимир Вълчев каза, че днешните деца трябва да придобият хармоничен микс от компетентности, като това се придобива чрез дисциплините в учебния план и методите, с които се преподава. Ние трябва да стимулираме децата да учат обществени и природни науки, убеден е Вълчев. Той коментира, че има една свръхфиксация в изпитите след 7. клас. Ние не можем да разчитаме, че само в учебния час ученикът ще усвои всичко. Трябва да има извъучебна подготовка, убеден е Вълчев.

Частните уроци, 15 септември, проверките

Министърът каза, че частните уроци са полезни от гледна точка на това, че ученикът може допълнително да учи. Вълчев подчерта, че по негово мнение не е задължително ученикът да ходи на частни уроци по химия, биология, физика, история, за да се подготви за новия вид изпит след 7. клас. Трябва да научим децата бъдат, а не да имат оценки, категоричен е министърът.

Надяваме се от 15 септември новата учебна година да започне присъствено. Разбира се, ще бъдем готови да превключваме. Ще се надяваме да не затваряме цели училища. Обмисляме различни варианти в момента, тъй като присъственото обучение е най-доброто. Ще направим всичко възможно да за организация на работа за присъствено обучение, подчерта министърът. 

Относно промените в бакалавърската степен, министърът обясни, че бакалавърските програми трябва да бъдат по-широкопрофилни. Вълчев се аргументира с това, че днешните студенти ще сменят не работни места, а професии. 

Министърът каза, че са кумове с председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов. Красимир Вълчев отбеляза, че Министерството не влияе по никакъв начин на пазарния дял на издателствата, както и в подбора на учебници. Вълчев коментира, че няма случаи, в които да е отказал одобрените от учителите и от оценителната комисия учебници, с което да е повлиял по някакъв начин на тази процедура.

Темата продължава и в тези материали.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес