Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МОН издирва 20 500 ученици и ще се опита да ги върне в класните стаи

13 септември 2021, 07:46 часа • 5733 прочитания

Започналата преди години мегаакция на държавата по издирване на отпаднали ученици и връщането им в училище продължава и тази година, но по нови правила. Екипите по обхват вече ще трябват да правят интегрирана оценка на потребностите на децата с цел да предлагат по-адекватни мерки спрямо конкретните случаи. Освен това, тази година те тръгват на обиколки един месец по-рано. Това стана ясно от проведеното наскоро заседание на Координационното звено по Механизма за взаимодействие по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система.

"Екипите за обхват ще бъдат допълнително обучени да правят интегрирана оценка на потребностите на децата и учениците", обясни просветният министър проф. Николай Денков. По думите му се очаква до 20 септември да бъдат обучени първите 140 експерти, а до 30 октомври - всички останали. С новата оценка ще се проследяват всички фактори в живота и социалната среда на децата и учениците, както и евентуалните рискове от социална изолация или отпадане от образователната система и др.

Учебната година започва с тържества на двора и по различно време за всеки клас

"Това ще позволи на екипите да предлагат по-адекватни мерки не само за минимизиране на рисковете от отпадане или от натрупване на допълнителни образователни дефицити, но и за подобряване на социалната среда. Например съдействие за адресна регистрация, записване на родителите в бюро по труда, социално или друг вид подпомагане спрямо нуждите на семейството, както и подкрепа за приключване на задължителния за записване в детска градина имунизационен цикъл", уточниха от МОН.

Водещи в оценката на потребностите на децата ще са професионалистите, които са идентифицирали риска - това може да бъдат учители, ако рискът е в училищна среда, или пък социални работници, ако сигналът за риск е изпратен до тях. Най-голямата промяна в сравнение с досегашната процедура е, че обходите и приобщаването на децата обратно в образователната система ще започнат един месец по-рано - още от 16 септември - и ще продължат интензивно до края на октомври. Досега те са се правели през октомври и ноември. Целта е повече деца да бъдат привлечени, върнати и задържани още в началото на учебната година, пише вестник "Сега".

Намерението на държавата: Присъствено образование, докато КОВИД не стане твърде видим

В остатъка от учебното време екипите ще работят основно с децата, които не посещават редовно занятия, както и с такива със слаб успех. Вече са сформирани 1335 екипа, които ще търсят децата вкъщи. В тях се включват 19 915 преподаватели, социални работници, полицаи, представители на общините и областните управи, регионалните управления на образованието и регионалните здравни инспекции. Очаква се през септември и октомври да бъдат посетени над 20 500 деца. Сред основните задачи през тази година ще е и подобряването на координацията между институциите - училища, социални служби, полиция, областна и общинска администрация, РЗИ и др. Ще бъдат организирани обучения за работа с информационната система, като фокусът ще бъде върху проследяване на всяка промяна в статута на отделните деца или ученици.

Всички тези новости са в резултат на констатираното преди няколко седмици в анализ на МОН сериозно "затихване" на Механизма. След усилената работа по него с видим ефект между 2017 г. и 2019 г., през учебната 2020/21 г. дейностите значително са намалели, признаха от министерството. Ако през 2019/20 г. са били обходени над 11 000 адреса с цел връщане към училище на ученици в риск от отпадане, то от 1 септември 2020 г. до юни 2021 г. посетените адреси са само 3574.

Последиците се виждат и от данните за броя обхванати в образованието деца и младежи. Средният процент на обхват за страната се повишава с около 0.4 процентни пункта на година от 2018 до 2020 г., докато през 2021 г. остава непроменен спрямо 2020 г. - необхванатите са средно 5% от 5-16-годишните деца и ученици в страната.

Какво му трябва на ученика? Още инфлуенсъри

"Може да се очаква влошаване на този показател през следващите години, ако не бъдат предприети мерки за ревизиране на Механизма за обхват", ясно предупредиха от МОН. И посочиха, че определени области на страната изискват особено внимание.

"В Пазарджик, Монтана, Ловеч и Кюстендил процентът необхванати е постоянен за четирите години, но в същото време общият брой подлежащи на обучение намалява всяка година. А в Пазарджик през последната година броят на необхванатите се увеличава с над 200 деца и ученици спрямо предходната година", се казва в анализа.

"Вследствие на пандемията през 2020/21 г. работата на екипите по обхват беше нарушена. Това доведе до по-малко върнати в клас ученици - 9630, спрямо 11 110 за учебната 2019/20 г. В същото време се увеличава броят на децата, които в края на м. г. са били идентифицирани в риск от отпадане - 20 521", обясняват още от МОН.

25% от учениците са в риск от отпадане от образователната система

РИСК

За последните три учебни години по Механизма обратно в системата са върнати над 61 734 деца, от които 2665 са отпаднали отново. Други 25 299 са новоотпаднали и необхванати от учебната 2017/18 г. насам, отчитат от МОН. Анализът на ведомството показва, че в момента близо 1/4 от записаните в предучилищно или училищно образование са в риск от отпадане, като този дял се е увеличил заради дългите периоди на дистанционно обучение през последните две учебни години. Най-големи са рисковите групи в Пловдив, Сливен, Стара Загора, София-град, София-област, Бургас и Пазарджик. В Шумен, Ямбол и в столицата процентът на необхванатите в образователната система се е увеличил от 10% на 13%.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес