Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министерството на културата не гори от желание да реши Параграф 22 на НГДЕК

17 януари 2014, 18:00 часа • 73001 прочитания

На 16 януари за пореден път родители, учители и ученици се събраха пред сградата на министерство на културата за уговорена среща с министър Петър Стоянович. На 14 януари от пресцентъра на ведомството потвърдиха за Actualno.com за срещата, с молба да се коригира часът й, както и да се допълни, че „от ведомството изразиха надежда, че на тази среща ще бъде намерен оптималният вариант за НГДЕК.” Стоянович, обаче не дойде – изникнал внезапен ангажимент, обясниха от пресцентъра. За пореден път и въпреки обещанието. Всички останаха на тротоара, където единственият представител на министерството, който слезе бе г-н  Владимир Мънзелов.

До момента са подадени около 20 сигнала до различни институции, включително и до Агенцията за закрила на детето. Почти всички отговори насочват преписките към Министерство на културата, а от там има само едно мълчание. Вече обидно мълчание, защото става въпрос за деца – 500 деца.

Още по време на заседание на Комисия по културата и медиите от 18 септември 2013 година министър Стоянович заявява: „...учениците временно ще учат, около три седмици, в 13-о училище – на пазара.”, както и: „. А евентуално ако в това училище в „Модерно предградие“ не остане Класическата гимназия, имаме чудесни идеи там да го използваме отново за училище, пак по изкуства, специфични, то е с хубав голям двор”. Целият текст на стенограмата може да прочетете тук.

От тогава вече са изминали четири месеца и първият срок е към края си, но децата остават да учат в 13 ОУ.

Нещо повече - на запитване от родител от юли месец 2013 година от пресцентъра на министерството отговарят писмено по електронната поща, че: „Засега НГДЕК не се мести никъде” и уточняват по-късно: „Новата учебната година ще си бъде в сградата на НГДЕК.

Горещият момент от вчерашната среща обаче стана изказването на служителя на пресцентъра на министерството Владимир Мънзелов, че децата няма да се връщат в ремонтираната сграда на ул. "Баба" 16 и че там ще има друго училище (00:00 - 00:25 минута). Минути след като публикувахме изказването му, той позвъни в редакцията с настойчива молба цитатът му да бъде изтрит, тъй като категорично не бил казал подобно нещо. След като днес му бе изпратен записът от срещата г-н Мънзелов обясни отново ситуацията.

В телефонен разговор от тази сутрин, 17 януари, той заяви, че е отговорил на въпрос на присъствал на срещата баща, който всеки читател може да чуе в звуковия файл, прикачен към материала. Въпросът е „Извините, но кажете в такъв случай какво сте замислили с ремонтираното за 2,2 млн. училище?”, а дословният отговор е „Няма да ги връщаме”. Пред Actualno.com г-н Мънзелов заяви, че е отговарял на въпрос за парите, похарчени за ремонт на училището и че с думите „няма да ги връщаме” е имал предвид, че Министерството на културата няма да връща тези средства.

В края на файла от вчерашната среща (след 03:50 минута) ясно се чуват и мненията на присъстващите, които са възприели думите на служителя на пресцентъра в смисъл, че децата от НГДЕК няма да бъдат върнати на ул. "Баба", а там ще има друго училище.

Като главна причина гимназията да се помещава до Женския пазар г-н Мънзелов посочи желанието на основателя на училището г-жа Гергина Тончева, която не е директор от 2010 година.

Съгласно условията на европейския проект, изпълнен чрез обществена поръчка, ремонтираната сграда на ул. "Баба" 16 трябва да запази предназначението си на училище – в противен случай Министерството на културата следва да върне парите, похарчени за ремонта.

Г-н Мънзелов категорично заяви, че решение за бъдещето на НГДЕК ще бъде вземано тепърва.

На въпрос на Actualno.com кой трябва да вземе решението, служителят на пресцентъра на Министерството на културата отговори, че това е ръководството на министерството – министърът и зам.-министрите.

По време на вчерашната среща г-н Мънзелов непрестанно изтъкваше боядисването с латекс на физкултурния салон като пример за подобряване на условията в 13 ОУ. Все още, обаче, не е ясно предприети ли са мерки, предписани в Констативен протокол от 30 септември 2013 година, изготвен от специалисти от ОДРС при ДОСК – СО, чието заключение гласи: от външния оглед може да се направи извод, че като цяло конструкцията на сградата е в сравнително добро състояние, но системни течове, влага в помещенията, неуплътнена дървена дограма, неправилно отвеждане на дъждовни води може да доведат до нарушаване експлоатационните качества на сградата. Налице са изключително лоши хигиенни условия и сградата трябва да бъде ремонтирана. Незабавно следва да се вземат мерки и да бъдат укрепени комините, които са частично разрушени и са опасни за здравето и живота на ползвателите.


Твърдението, което гласи, че НГДЕК трябва да бъде в центъра, някак не издържа на факта, че други две елитни училища като Американския лицей и Италианския лицей съвсем не са в центъра на столицата, което не им пречи да са елитни.

Единственото до момента, което е ясно, е, че нищо не е ясно. Макар да изглежда, че няма нищо по-логично от това учениците на НГДЕК да се върнат в ремонтираната за тях сграда. Дори от Агенция за закрила на детето не са се трогнали кой знае колко от сигнала, че 500 деца всеки ден пребивават в недобри условия. Отговорът на сигнала до тях засега се изчерпва със запитване към Министерство на културата.

Още на 28 ноември 2013 година заместник-министър Васил Василев каза, че настаняването в 13 ОУ е било извънредна ситуация по време на ремонта на ул. "Баба" 16. Той сподели, че след като има Акт 16 и не вижда да има някаква пречка гимназията да се върне в ремонтираната сграда.

„Законът може да се изпълни по начин, който трябва да се изпълни, но зависи в каква посока го тласкаш”, допълни още зам.-министър Василев.

Кой трябва да тласне Закона в законна посока?

Вижте още снимки от сградата на 13 ОУ

Така изглежда ремонтираната сграда на ул. "Баба"

 

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес