Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Криминализирането на посегателствата върху учители засяга вербалната агресия

24 март 2015, 08:04 часа • 18280 прочитания

По Наказателният кодекс вече е инкриминирано посегателство над учител по време на служебните му задължения. Това заяви експертът от МОН Грета Ганчева в коментар за новата идея да има по-тежки наказания при посегателство над учители.

Според Ганчева стремежът сега е да се инкриминира и психическият тромоз – както в училище, така и от родители. Експертът подчерта, че идеята се отнася повече за поведението на родители – например натиск да се повиши успехът на отрочетата им.

В края на февруари тази година педагогът Камелия Рачева от Шумен е буквално пребита на стълбите на училището от родител. Пред Нова телевизия тя споделя, че „изпитва неприрязън”, защото не е могла да се справи със ситуацията. Рачева обаче не спира да работи заради учениците си, които със специално писмо са поискали тя да се върне. Специалисти припомнят, че през миналата година са похарчени 10 млн. лева, за да се борим с агресията в училище и резултатът е нула.

Преди години се смяташе за нормално учител да бие учениците – системата „Макаренко”. Сега е обратното, което е също толкова гнусно, коментира журналистът Иво Инджев, който има пет деца. Той засегна и прословутото изказване на папа Франциск I за „пошляпването” на децата.

Ролята на учителя и на директора е да подкрепя учениците, но и да има наказания тогава, когато са нарушавани правилата. Проблемът е, че правилата не се спазват нито от учениците, нито от родителите, нито от обществото като цяло, каза Диан Стаматов, директор на училище. Много трудно доказуемо е да се покаже пред съответния орган вербалната агресия, смята Стаматов. Не може обаче защитата на учителите да е пожелателна – на една дума в Закона за народната просвета.

Според Инджев каквото посееш, това жънеш. Положителният пример е навсякъде около нас – такъв е финландският пример, заяви той.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес