Имаме политика за привличане на македонски студенти у нас повече от 20 години, предвиждаме разширяване на местата за тях във ВУЗ-овете ни, трябва да отпаднат ограниченията за техния прием и това е заложено в управленската ни програма.
Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по повод подготвените промени в наредби на МОН, предаде БГНЕС.
За македонските граждани, които учат във ВУЗ-ове в България, ще бъдат увеличени и парите за подпомагане на тези от тях, които имат по-нисък социален статус. Най-общо - работим за увеличаване на броя на македонските студенти у нас, посочи Вълчев.
Част от промените, за които говори днес министърът, са свързани с началото на учебната година и са във връзка с подзаконовите нормативни актове. Една от задачите на промените е разтоварване на учителите, за да отделят повече време за работа с учениците. Три от тези документа са отделени за обществено обсъждане - за организацията на дейностите в училищното образование, за документацията и наредбата за оценяването.
Готови сме с изцяло нова наредба за приобщаващото образование, която ще обсъдим с партньорите, готови сме и със стандарт за финансиране на институциите. До края на годината частните училища и детските градини трябва да изявят желание да бъдат финансирани, посочи министърът. Ще предложим и новите минимални учителски заплати, които утре ще уточним, както и видовете допълнителни възнаграждения. Готвим и законови промени, които ще бъдат представени през октомври т.г., в закона за училищното и предучилищно образование с частта за финансирането, както и обвързване на семейните помощи с посещаемостта в училище, продължи Вълчев.
За графика на учебната година – той ще бъде обсъден със социалните партньори. Желанието ни е да намалим също и броя на децата, които не са придобили ключови компетенции в началните класове, тук ще има комплекс от мерки и ще проведем допълнително обучение за това през летните месеци, подчерта министърът.
Въвеждането за уседналост от 3 години при записването на ученици е заради случаите на злоупотреби с адресната регистрация, каза още министърът по една от най-тревожните теми.
Има усещане за несправедливост в една част от родителите, когато има по-малко места за учениците, отколкото са желаещите в едно училище, но критерият засега е близост до училището. Наредбата не изключва децата, които са регистрирани през последната година. Защо отпадна критерият „месторабота” - след този въпрос министърът обясни, че заради него също е имало много злоупотреби.
Основната част от неравенствата се формират от достъпа до педагогически специалисти, а не заради делегираните бюджети, посочи Вълчев. Имаме търсенето на определени училища, което се гради на имидж и той често не се основава на постигнати резултати, отбеляза министърът. Общините трябва да определят прилежащите райони към училищата и това трябва да се направи за догодина, подчерта той. И добави, че правото на избор на родителите не е отнето, но предимството е за по-близо живеещите до училището. Както и на по-дълго живеещите в района, увери той.
В детската градина децата трябва да усвоят българския език, трябва да разширим това като политика, особено сред тези, за които българският не е майчин. И да заработи като механизъм във всички детски градини, с което да се предотврати по-нататъшното им евентуално отпадане от училище, заради недоброто владеене на езика, коментира министърът.