Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Красимир Вълчев: Очакваме около 50% от децата да се върнат в детските градини

19 май 2020, 18:32 часа • 4339 прочитания

„Трябва да сме предпазливи с детските градини. Ако може, нека децата да останат вкъщи. Все още има риск от бърза вторична вълна, затова трябва да бъдем много внимателни. По решение на детските градини или на общината от 22 май най-късно до 1 юни всички детски градини трябва да са отворени. По-голямата част ще отворят на 26 май, когато е първият работен ден след празниците“. Това заяви в предаването "Лице в лице" по БТВ министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

По думите му анкета на Министерството на образованието и науката е показала, че 39% от родителите искат децата им да се върнат веднага в детските градини. „Други 30% казват – когато ни препоръчат специалистите. Ние препоръчваме, само ако няма друга възможност, тогава да се върнат децата. Очакваме около 50% от децата да се върнат в детските градини, в големите градове може би ще е по-висок процента. По принцип летните месеци имаме спад до 50 на сто в посещаемостта“, уточни министърът.

„Ще приложим всички разумни мерки. Само първия ден ще се мери температурата на детето на влизане, оттам нататък ще разчитаме на родителите. След първия ден на входа ще има т.нар. филтър и ще се мери температурата само на деца със симптоми. Ако детето е болно, ще се връща, но нека не забравяме, че сега идва сезонът на алергиите и е възможно детето да има симптоми, а да не е болно. Ако дете даде положителен тест за коронавирус, всички в градината ще се изследват. В такъв случай протоколът е като при шарка. Няма да се затваря градината, освен ако не се открият и други заразени, по-скоро ще се затваря групата. В правилата, които утре ще публикуваме, пише да се спазва дистанция между родителите и учителите, но не и вътре в групата, защото това на практика няма как да стане между децата“, поясни министър Вълчев.

Според него няма комплекс от мерки, който да гарантира пълна защита. “Има страх и в персонала, във всеки има страх, особено при хората на по-висока възраст, нека не забравяме, че такава е спецификата на вируса. Който се страхува може да пусне молба за отпуск. Надявам се детските градини да подходят с разбиране, те трябва да намерят баланса, което е трудно“, допълни Красимир Вълчев.

„Постепенно либерализираме мерките и отварянето на занималните може би ще бъде следващата стъпка. Надявам се от 1 юни те да бъдат отворени. Предвиждаме системата на образованието да предложи повече безплатни такива дейности. Това ще е нашият жест на солидарност към родителите, които са изчерпали отпуските си“, каза още той.

 „Въпреки че започнахме да либерализираме мерките, опасността не е отминала. Епидемията още е факт и ние трябва да бъдем максимално предпазливи. В обсъждането дали да върнем учениците в клас, грижата за здравето надделя. В ресторант и мол не е задължително да се ходи, но в училище е задължително“, заяви министър Вълчев в отговор на обвиненията, че въпросните обекти са били отворени, а училищата не. “През този период учениците не са останали без образователен процес и образователна среда. Те все пак ще се върнат за образователни практики, през следващия месец може би ще има и дейности по интерес“, добави той.

„Всяка година има ученици, които повтарят класа. Данните сочат, че по време на извънредното положение с 1-2% въобще не се е работело. Имаме 10-15% деца, които много трудно ангажираме с образование, защото при тях в много случаи има липса на ангажирани родители. За тях избрахме варианта диференцирано доучване. Тези дейности ще се провеждат през юни и юли, предимно на открито. Колкото можем, ще компенсираме дефицитите им. При дистанционното обучение много голяма част от децата – до 65-70%, учиха ефективно“, каза министърът на образованието и науката.

По думите му няма да има възможност за празнуване на абитуриентски балове до края на май. „Заведенията се отварят при определени ограничителни мерки. В момента, в който се отворят ресторантите, могат да се правят събирания, но както е според ограничителните мерки, до 10 човека. Не е целесъобразно да рискуваме. Балът е едно тържество, което може да се проведе и на по-късен етап – и през юни, и през юли, и през август, всичко е въпрос на организация. Много по-важни са други изпити, които предстоят в живота на абитуриентите“, посочи образователният министър. Той уточни, че за големия празник 24 май тази година няма да има шествия. „Трябва да сме сдържани. Има множество виртуални инициативи, с които да почетем Светите братя Кирил и Методий“, допълни Красимир Вълчев.

Министър Вълчев взе отношение и по темата с кампанията за прием в университетите. Той уточни, че висшите учебни заведения са взели решението да приемат с резултата от зрелостните изпити, като допълни, че министерството е подкрепило това. „Държавният зрелостен изпит не е по-лесен от кандидатстудентския. На практика кандидат-студентите няма да влизат без изпит. Нека напомня, че през тази година сме намалили приема – от 58 000 на 38 000, така че няма да падне успеха. Оценките от Държавните зрелостни изпити са обективни и справедливи, в Софийския университет ви гарантирам, че ще се влиза с висок успех“, категоричен бе той. Министър Вълчев припомни, че вече е бил обявен официално материалът, който няма да влиза в конспекта. „Общо взето това са последните теми, разделението е условно времево. Различните учители с различна скорост са преподавали, но сме приели условно материала, преподаден до средата на март“, уточни министър Вълчев.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес