От КНСБ алармират, че обещаното увеличение на заплатите на университетските преподаватели не е изплатено. В отворено писмо до премиера, просветния министър и председателя на парламентарната комисия по образованието, от Синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ възразяват срещу обещаното, но забавено изплащане на увеличението на заплатите на университетските преподаватели. Те настояват още за оставката на заместник-министъра на образованието Генка Петрова, която, според тях, лобира в полза на отделна група висши училища, предава БНР.
Увеличението с 20% не е получено
На 20 септември от МОН съобщиха, че считано от 1 август тази година минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища се увеличава с 20 на сто, че за целта правителството отпуска 16 млн. лв. и че средствата са за повишаване на заплатите както на асистентите, така и на останалите преподаватели. От КНСБ обаче алармират - обещаното увеличение не е получено. Проф. Лиляна Вълчева, председател на Синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ:
Още: Заплатите във вузовете - от 1400 до 3600 лв.
"Това забавяне, да не можеш да изпълниш решение, прието от 20 септември, да нямаш готовност да пуснеш увеличените заплати и трансферите към висшите училища е безобразие".
Със старите заплати и през октомври
От синдиката негодуват, че представителите на академичния състав няма да получат обещаното им увеличение на заплатите дори през октомври, обвиняват за това зам.-министър Генка Петрова и искат нейната оставка:
"Протестът ни е към намесата на зам.-министър Генка Петрова, на която искаме оставката, която лобира в интерес на медицинските висши училища. Тя е основният препъни камък, тя основно влияе на министъра".
Още: МОН иска повишаване на заплатите на университетските преподаватели и стипендиите
Нарушен е социалният диалог, водят се разговори с отделни ректори, а не с национално представените синдикати, липсват отговори на изпратени писма с входящи номера в МОН и въз основа на това покана за преговори, както по изпълнение на финансовата 2023 г., така и за проектобюджета за 2024 г., пишат още от Синдиката.
И изразяват надежда премиерът да им окаже съдействие за спешна среща и МОН да отговори на писмата им.
Още: Ректори си повишиха с 50-60% заплатите само за година