Завършили следването си с тройка в дипломата и такива, с неграмотно подадени заявления, кандидатстват за работа като учители, информира „Монитор”. Така, поради липсата на подходящи кандидати, директори на учебните заведения са принудени да обявяват конкурси по различни предмети по няколко пъти. Най-силно търсените кадри в София, например, са за учители по чужди езици, математика, информационни технологии или такива, които се занимават с децата в начален етап на обучение. „Тази тенденция продължава във времето, като има недостиг и на педагози за детските градини”, съобщи директорът на Регионално управление по образованието в столицата - Ваня Кастрева.
Най-голям е дефицитът на кадри по български и чужди езици, ресурсни учители, логопеди, по химия, физика, биология, математика и информационни технологии. "Допълнително затруднение при избор на учители е грамотността на кандидатите. А това поставя на изпитание директорите, защото има свободно място и то трябва да бъде запълнено. Работодателят трябва да се съобрази с това, което предлага пазарът на труда“, посочва и шефката на образователния инспекторат във Варна - Венцислава Генова.
Слаба академична подготовка на кандидатите пък и дипломи с тройки е сред проблемите, с които се сблъсква директорът на софийската 164-та гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“ - Зорница Йончева. Тя призна, че освен всичко, в повереното й училище заплащането е по-ниско, спрямо други гимназии в столицата. А това води до неявяване на качествени кандидати на конкурса и така вакантните бройки остават свободни задълго. Причина за разликата в заплатите според директорката на 164-та гимназия е, че големите училища, в които се обучават ученици от 1-и до 12-и клас, разполагат и с по-големи бюджети.
Друг директор на софийско училище потвърждава тезата, че кандидатите често не отговарят на изискванията. Таня Иванчева е ръководител на 55-то СУ „Петко Каравелов“ в София. Тя коментира, че се налага по няколко пъти да се обявяват свободните позиции за учители, тъй като школото няма как да си позволи да назначи човек, който да не отговаря на изискванията и очакванията на родителите, например. Иванчева иска да открие учители, които да имат визия и очаквания за своята работа, както и да се стремят към конкретни резултати у децата. Някои от местата се запълват от студенти, които се обучават в школото, тъй като 55-то СУ „Петко Каравелов“ е базово училище и там ежегодно се провеждат студентски практики. Например, назначават учител по математика без опит, който се обучава докато работи, благодарение на вътрешната организация, която имат в училището. На новоназначения преподавател се оказва методическа помощ и подкрепа от останалите педагози.
Общо седем пък са били кандидатурите за учители по физика и математика в 119-то СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ в София. Четирима за били желаещите математици, а трима - физиците. „И седемте човека можеха да бъдат назначени, но те не могат да дадат на учениците ни това, което аз очаквам – висока степен на подготовка и силно вътрешно вдъхновение“, обясни директорът на школото Диян Стаматов. Той е категоричен, че предпочита да пуска обявата по няколко пъти и да изчака докато намери най-подходящия кандидат.
Сред най-търсените учители са и такива, по физическа култура и спорт, както и на специалисти в профилираните гимназии.