Предлагаме да отпадне и да не се организират процедури за оценяване на проекти за учебници за I – V клас, които ще се ползват за учебната 2016-2017 година. Този призив отправя Асоциацията на българската книга (АБК) към образователното министерство във връзка с проекта за Наредба за познавателните книжки, учебниците и учебните помагала.
Според Закона за предучилищното и училищното образование (параграф 58, ал.1) срокът за внасяне на такива проекти е седем месеца. От АБК обаче предупреждават, че резултатът от въвеждането на неизпълними срокове за създаване и оценяване на учебни комплекти ще бъде с ниско качество. На всичкото отгоре, според оценка на АБК, тиражиране на нови учебници би струвало още 6 млн. лева, тъй като МОН вече е платило за тираж за учебници за V-ти клас, а нов/и одобрен/и проект/и ще значи/ат нов тираж. Всъщност МОН плаща за тиражи за учебници за тригодишен период и 2016-2017 учебна година е последната от сегашния период.
Припомняме, че МОН вече обяви нови програми за обучение точно за I до V клас. По история например има разместване на материал – в V-ти клас ще се учи само антична история, а чак от гимназията се изучава задълбочено българската. Въпреки това, с античната история ще се учат и събития, случвали се по българските земи. По литература пък влиза нов жанр – отговор на житейски въпрос.
Actualno.com успя да разговаря с г-н Веселин Тодоров от АБК, който беше категоричен, че ако евентуално тези нови програми станат реалност за следващата учебна година, то учебници по тях ще има най-рано след първия срок!
"Провеждането на процедурата в стресова ситуация за комисиите, учителите и организаторите на процеса няма да даде възможност да се оценят по достойнство всички аспекти на проектите за учебници. Не на последно място се дава възможност за прокарване на интересите на някои автори и издатели, използвали служебна информация, да се подготвят предварително и по този начин ще се наруши въведената от закона идея за прозрачност и равнопоставеност", казват още от АБК.
АБК предупреждава и, че за осигуряване на учебниците и учебните комплекти в училищната система за началото на учебната година са необходими минимум три месеца за избор, събиране на заявки, производство и доставяне. Това също трябва да се има предвид при изготвянето на графика на дейностите, казват от Асоциацията.
Освен темата с оценката на нови проекти за учебници, АБК иска и да се занижи критерият кой проект за учебник или учебен комплект да може да се пусне за печат. Сега, за да бъде одобрен даден проект, трябва поне 50% от от общия брой на оценките на оценяващите учители да е „приложим“. АБК предлага процентът да стане 25 на сто, защото при сегашният критерий имало риск да не бъде одобрен нито един проект. Отделно Асоциацията предлага социалните партньори да нямат думата по базата с данни за оценилите.
* Информацията е актуализирана