Граждани от Добрич са подготвили жалба във връзка с информацията от последните дни, че ще бъдат давани стипендии на ромски деца, за да учат и да не отпаднат от гимназиалния етап на образование.
Добричлии недоволстват от факта, че ромските деца ще получават стипендия за успех от 3.50, а българските ученици получават стипендия за успех от 5.50. Отделно - стипендията за ромите е в евро, а тази за българчетата - в лева.
Според гражданите Министерството на образованието и науката дели учениците, като определя подобен тип стипендии. "С какво моето дете е по-маловажно от някое ромче?", попита в ефира на Нова телевизия един от недоволните родители.
Знаем, че циганските общности ги ползват само по избори. Искаме равен старт за всички деца - и за българчета, и за ромчета, казаха още гражданите. Те подчертаха, че са готови на ефективни протестни действия, ако отговорните институции не обърнат внимание на проблема и не се вслушат в исканията им.
Actualno.com припомня, че по-рано тази седмица стана ясно, че ученици от ромски произход ще получават стипендии след завършен осми клас. Подсигурени са 1200 стипендии от по 30 евро на ученик.
Основната цел е ромите да бъдат мотивирани да завършат средното си образование. Стипендиите идват по проект "Подкрепа на ромски ученици за успешно завършване на средно образование", който се финансира от Ромския образователен фонд и Министерството на образованието и науката.
Проектът е на обща стойност 561 400 евро, финансирането от Ромския образователен фонд е на стойност 343 320 евро, представляващо 60% от общата стойност на проекта. МОН съфинансира 40 % или 218 080 евро. Очаква се за две години 200 ученици да завършат успешно 12-ти клас и успешно да положат държавните зрелостни изпити.
Вчера, 20.10.2016 г., станаха ясни и изводите от одита на Сметната палата относно интегрирането на деца от малцинствата в образователната система.
Осъществените дейности за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства през периода 2012-2014 г. в системата на образованието не са достатъчно ефективни за постигането на поставените цели и планираните ефекти.
Не са обединени усилията на всички заинтересовани институции и власти за постигане на ефективна и трайна образователна интеграция. В същото време за тази цел са финансирани дейности общо за над 26 млн. лв., от които 3,4 млн. лв. от бюджета на Центъра, над 21,4 млн. лв. по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и близо 1,2 млн. лв. от други европейски източници, става ясно още от одита на палатата.