ГЕРБ настоява за оставката на министъра на образованието и науката проф. Анелия Клисарова, предаде „Фокус”.
„Единствената заслуга на министъра е, че успя да стопира образователните реформи, които провеждаха няколко поредни правителства, затова настояваме за нейната оставка”, заяви на извънредна пресконференция за проблемите в сектор „Образование” народният представител от ПГ на ГЕРБ Милена Дамянова. „Ще стане почти една година, откакто това правителство управлява България. Редно беше министрите да се подготвят по темите, за които отговарят. Дали тя ще я подаде – това е лично решение и решение на премиера Орешарски. Достойно е един човек да се оттегли навреме, защото пораженията, които се нанасят, са за поколения напред. Нямаме закон, нямаме реформи, нямаме средства – имаме празни обещания”, заяви Дамянова.
Близо 4000 учители са на път да останат без заплати във втората половина на тази календарна година, заяви Дамянова.
„Безотговорното отношение и некомпетентността в сферата на образованието определят и оказват съществено влияние върху качеството на живот на поколения напред. Преди около две седмици министърът на образованието и науката представи поредните резултати на българските ученици в международното изследване по грамотност PISA. Бяха представени резултатите в модула, който мери уменията на българските деца да решават проблеми в различни житейски ситуации. И в това изследване, както и във всички изследвания, в които България участва от 2000 г. насам, българските ученици са на дъното на класацията”, заяви Дамянова.
„Министърът на образованието реши, че ще подобри тези резултати, като даде 4 милиона лева допълнително за извънкласни дейности. Или е забравила, че България от две години изпълнява проект за извънкласни дейности на стойност 94 милиона и малко повече с европейски пари, или има нещо друго предвид. Това прави малко над 5 лева на ученик. На фона на това тя пропуска, че близо 4 000 учители са на път да останат без заплати във втората половина на тази календарна година”, посочи депутатът.
Тази седмица разбрахме от Министерство на образованието, че новият Закон за училищното образование ще бъде приет евентуално през 2016 г. Първият випуск, който ще учи по адекватни програми, по адекватни учебници, които ще наредят българските ученици на по-добри места в класацията за грамотност, ще завърши през 2023 г., допълни Дамянова.
„Настоящото правителство напълно спря реформите в сферата на образованието. БСП и ДПС отказаха да приемат законопроекта на ГЕРБ, който е законопроект на професионалната общност на родителите, в който участваха над 600 учители, преподаватели във висшите училища, родители, неправителствени организации и експерти. Те очевидно отказват да внесат и свой законопроект, което означава стопиране на усилията на поредица правителства”, посочи Дамянова.
„Не може и е фатално в образованието, когато всяко едно правителство започва от азбуката, когато на всеки 4 години нацията ни се връща в първи клас заради това, че един министър е неподготвен и некомпетентен или заради страха на едно правителство да прави неотложни реформи”, допълни тя.
„Настояваме да бъде незабавно приет новият Закон за училищното образование. Липсата на реформи поставя под въпрос средствата за образование в следващия програмен период. Настояваме за оставка на министъра на образованието и науката. Тя успя да стопи доверието на учители и родители и да пропилее доверието към институциите изобщо в нашата страна. Настояваме тези 80 милиона лева, които бяха отчетени като очакван ръст над заложеното, да бъдат дадени на училищата и детските градини за увеличаване на единния разходен стандарт, което ще доведе до увеличаване с 8% на заплатите. Само така ще мотивираме учителите да работят повече с децата, да се квалифицират, за да изграждат уменията като критичност, иновативно мислене, умение за решаване на проблеми в екипа, анализиране, извличане на информация – уменията, необходими на работодателите през 21 век”, обясни Милена Дамянова.
Тя обясни, че темата за новия Закон за училищното образование е била повдигната в Комисията по образованието и науката. „Тогава бяхме упрекнати от колегите от БСП, че не е удачно да задаваме този въпрос на комисия по образованието. Въпросът беше повдигнат в деня, в който Европейският парламент излезе с препоръка средствата за България да бъдат спрени поради липса на реформи и напредък. Тогава министър Клисарова каза, че ще се събира работна група през лятото, но не даде категоричен отговор за това кога ще бъде приет законът. Тази седмица вече чухме – 2016 г. евентуално”, каза още Дамянова.