Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата отпуска 360 млн. лв. за вдигане на учителските заплати

24 октомври 2019, 11:55 часа • 2692 прочитания

В бюджета за следващата година са заложени средства в размер на 360 млн. лв. за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти. Това е повече от тазгодишното увеличение, което беше 330 млн. лв. Като процент увеличението ще бъде по-малко от 20%, с които увеличихме тази година.

Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва в Национална конференция на тема "Европейски ценности в образованието в България", предаде БГНЕС.

"Отделно очакваме да бъдат заложени средства за увеличение на заплатите на непедагогическия персонал в съответствие с общата политика за 10% увеличение на възнагражденията. Очакваме да бъдат заложени средства за увеличение на субсидиите на висшите училища и БАН. Надявам се, че ще успеем да реализираме няколко нови програми, които ще предстои да бъдат формулирани", заяви Вълчев.

Той добави, че за първа година ще има национални програми в системата на висшето образование, с които да провокират университетите да имат ефективни политики в определени област.

"Най-вероятно едната програма ще е за педагогическото образование. Ще имаме и целеви средства за модернизация на ученическите общежития", обясни той и добави, че се надява да има средства и за оборудване на учебните кабинети, което е свързано с подобряването на методите на обучение.

Вълчев обясни, че очаква ръстът на средствата за образование да бъде над половин милиард лв. за следващата година, спрямо миналата година.

"2021 г. ще се предоставят допълнително 1 380 000 000 лв. спрямо 2017 г. за възнаграждение на педагогическите специалисти. Две години даваме по 330 млн. и още две години ще даваме по 360 млн. лв.", уточни министърът.

Той подчерта, че ще бъде надмината средната заплата за страната, като изключение от това прави столицата, където тя е по-висока.

Следващата седмица се очаква да бъде гласуван бюджетът за образование.

Министърът увери, че възпитателната функция не е слизала от дневния ред на образователната система.

"Всички ни обединяват правилата и ценностите на обществото, на държавата, на общността ЕС, в която живеем. Обединява ни желанието да имаме по-добър, хармоничен и смислен живот. Затова разчитаме на системата на образованието", обясни той.

По думите му въпреки критиките срещу системата на предучилищното и училищно образование, тя е относително най-здрава, на която може да доверим децата и надеждата за по-добър живот.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес