Снимката е на ученик от НГДЕК и показва температурата в класната стая в края на миналата година
Родителите от НГДЕК бяха определени, като агресивни* от директорката Мариела Папазова, поради това, че изказаха културно и сдържано крайното си несъгласие с това, което се случва в елитното столично училище чрез открито писмо.
Въпреки тези обвинения, те застават открито зад позицията си, че сградата:
• Която е опасна за живота и здравето на учениците според редица документи, е крайно неподходяща за тях;
• Която не е снабдена с необходимите системи за обучение, е крайно неподходяща за тях, тъй като не им дава необходимите условия да получат най-качественото образование;
• Която няма съблекални и шкафчета за учениците няма как да предостави наистина добри хигиенни условия, за да пребивават деца в нея;
• Чиито комини се рушат и могат да паднат всеки момент, представлява заплаха за живота им;
• Чиито мазилки са обрушени и се лющят, заплашва здравето или живота им и не само техния, а и този на преминаващите граждани;
• Където всички прозорци са заковани, поради опасност от падането и счупването на стъклата им, наистина не е безопасна за възрастни, камо ли за деца;
• В която се пропива цялата влага, създава крайно неблагоприятни условия за пребиваването на деца в нея;
• Която е публична държавна собственост, не може да бъде ползвана от училище, което е държавно и по закон трябва да ползва сграда публична държавна собственост.
Горните твърдения са на база официални документи, издадени от компетентните институции.
Още на 30 септември в констативен протокол, изготвен от специалисти от ОДРС при ДОСК – СО от Столична община, е сигнализирано: „от външния оглед може да се направи извод, че като цяло конструкцията на сградата е в сравнително добро състояние, но системни течове, влага в помещенията, неуплътнена дървена дограма, неправилно отвеждане на дъждовни води може да доведат до нарушаване експлоатационните качества на сградата. Налице са изключително лоши хигиенни условия и сградата трябва да бъде ремонтирана. Незабавно следва да се вземат мерки и да бъдат укрепени комините, които са частично разрушени и са опасни за здравето и живота на ползвателите.”
На 31 октомври 2013 година от Пожарна безопасност и защита на населението излизат с мнение, че „се констатират нарушения на правилата и нормите за пожарна безопасност от режимен и организационен характер.” Връчено е Разпореждане с предписани мероприятия за изпълнение.
Омбудсманът на Република България също констатира, че състоянието на сградата е лошо. В свой отговор на родител на дете от гимназията той казва:
„Във връзка с подадения сигнал беше предприета проверка на място и по документ. Предоставеният Технически паспорт потвърждава лошото състояние на сградата, която като цяло е неподържана, рушаща се. Лошото състояние е видно и от предписанията, дадени от Столична регионална здравна инспекция – като напр. ....укрепване на нарушената цялост на мазилката на козирката пред входа на учебното заведение...”
Писмо от ДНСК от 30 декември 2013 година гласи, че: ”Към момента в ДНСК няма данни и за осъществен постоянен контрол на дадените предписания в Констативен протокол № 1/30,09,2013 година, ......, както и за предприети последващи действия по реда на раздел III от глава тринадесета от ЗУТ, в т.ч. издадени заповеди по реда на чл. 195 от ЗУТ.
Това са документи, не са празни приказки. Това са ДЕЦА, не са капризи. Това е законово търсене на начини за разрешаване на проблема, а не агресия, убедени са родителите.
Те изразяват надежда, че Министерство на културата ще изпълни решението си за връщането на училището в ремонтираната сграда на ул. Баба 16, с което освен, че ще спази закона ще покаже и че наистина мисли за живота и здравето на 500-те деца от НГДЕК.
*Определението „агресивни” е дадено в интервю за агенция БЛИЦ на 29 януари 2014 г. Точните думи на г-жа Папазова са: „И сега пишат писмо – пишат го агресивни родители.”