Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите приеха 10-годишната стратегия за висшето образование

17 декември 2020, 15:50 часа • 3555 прочитания

С 81 гласа "за", 16 "против" и 3 въздържали се депутатите приеха стратегията за висшето образование за 2021-2030 г.

Приоритетни теми стават какво и как учат студентите, със свързаността на българските висши училища, научната дейност, интернационализацията на образованието, очакваните още по-мащабни дигитални трансформации, както и намаляване на някои бакалавърски степени за сметка на по-задълбочени магистратури.

Професиите на бъдещето ще изискват от висшето образование да дава знания в техническите програми и да има хуманитарни умения, пише в стратегията. Заложените промени стимулират по-голяма свързаност, консолидация и обединяване на ресурси. Университетите се насърчават да завишат изискванията за учене и да провеждат целенасочени политики към младите преподаватели.

Разисквания

Обвързване на приема с пазара на труда е една от основните цели обясни и просветният министър Красимир Вълчев. Той отчете положителни тенденции като увеличаването на приема на чуждестранни студенти в последните години.

"В стратегията имаме акцент върху личностното развитие. Висшите училища имат и възпитателна роля. Очакваме почти всички професии да искат по-широкоспектърни програми. Трябва да подготвим всички деца в ерата на изкуствения интелект. Всички бакалавърски програми да бъдат по взаимопроникващи, защото професиите това ще го изискват", каза още Вълчев.

Студентите родени в XXI век много вероятно няма да сменят работни места, но и професии, предполага министърът, като отбеляза, че това ще изисква повече хуманитарни умения. Трябва да се върви към свързаност на вузовете, смята още Вълчев. Общи дипломи и общи програми с европейските университети трябва да е целта на образованието в цяла Европа, добави той, цитиран от 24 часа.

Критики към стратегията не липсваха от страна на опозицията. Мрачни прогнози направи червеният депутат проф. Иво Христов. От година на година нивото на образованието у нас пада, смята той.

"Българското образование няма идея, няма качество, движи се инерционно", каза Христов и добави: "Висшето образование има основната задача не даването на компетентности и осигуряването на умения в дигиталната епоха. Най-важната задача е какъв тип човек искаме да създадем."

Още: Изпити по физическо с тест, а ще има ли изпити по търговско право с лицеви опори?

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес