За началото на учебната година всички учители и родители ще имат учебните материали, обяви министърът на образованието и науката проф. Николай Денков. До 26 април е срокът за проектите за учебници, които след това трябва да бъдат печатани. На 15 септември децата и учениците ще имат учебните материали.
Ако има някъде забавяне, разбрали сме се с издателите да подготвят печатни материали, с които учениците и учителите да започнат първите дни от учебната година. Рискът да няма учебници за новата учебна година според мен е нулев, уточни още проф. Денков.
Агресията в училище
По рано в ефира на БНТ учителите от столичното 52-о училище призоваха за разбиране и човечност след трагедията със загиналото момиче при инцидент.
Учителите заявиха, че справянето с агресията в училище става с общи усилия на всички. Според преподавателите този инцидент, който се е случил, е един нелеп инцидент. Те апелират за конкретни промени в нормативната база основно по линия на санкциите, които се налагат на учениците. За учениците от първи до четвърти клас единствената санкция, която може да бъде наложена за по-сериозно провинение, е забележка или преместване в друго училище. А при второто това зависи и от съгласието на родителя, коментират учителите от столичното 52-о школо.
Учителите апелираха към министъра на образованието и науката да направи нещо кардинално, макар че сега управлява временно правителство. Преподавателите апелираха и да се промени наредбата за приобщаващото образование. Те заявиха, че са с вързани ръце. Учителите коментираха и че връщането на проблемните деца в едно нормално училище също е голям проблем.
По думите на министър Николай Денков Наредбата за приобщаващо образование трябва да се промени в две посоки. В нея не е достатъчно добре разписано какво да прави учителя, когато се появи проблемен ученик. В тази ситуация учителят няма много механизми. Трябва да се класифицират и проблемните деца, с които да работят психолози и възпитатали и когато те са готови, да се върнат отново в клас. Ние няма къде да ги сложим тези деца, отбеляза министър Денков. Единият проблем в Наредбата е липсата на координация между институциите. Второто е, че наредбата трабва да даде повече права върху учителите и повече, бих казал, натиск върху родителите, които не съдействат, уточни проф. Денков.
Учителите и сега са оставени сами да измислият как да подходят и към родителите. По дългосрочните мерки вече са свързани с планиране на бюджет. Тогава трябва да бъдат вкарани специалисти, които да работят с проблемните деца.
Дуалното образование
Над 400 деца са включени в дуално образование и обучение. Идеята е да разширим постепенно обхвата, използвайки опита на вече подготвените. Министерството на образованието и науката използва методики от Австрия, Германия и Швейцария и работим за това да привлечем повече деца в дуалното обучение, коментира Денков. Тук не прехвърляме цялата специфична експертиза върху учителите, а има ментори от различните фирми, които обучават учениците.
Приемът във висшите училища
Приемът в университетите трябва да бъде променен. Трябва да се елиминира прекалено големия брой завършващи висшисти. Има твърде много студенти в някои направления, които след това само 20%-30% работят на позиция за висше образование, коментира Денков.
Затова с приема, който правим сега за месец април, е да намалим броя студенти там, където има голям излишък. Но освободените пари ще се използват, за да се насочи финансирането там, където е по-ниско за един студент, стана ясно от думите на министър Денков. Така висшите училища ще се фокусират върху качеството. Стимулите към висшите училища вече са свързани с това да реализират своите студенти, за да имат по-голяма субсидия, уточни още Денков.