Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Денков предложи как да се разпределят парите по Националната стратегия за учене през целия живот

01 май 2017, 10:14 часа • 1994 прочитания

Служебният министър на образованието Николай Денков предлага разпределението на десетки милиони от еврофондовете по Националната стратегия за учене през целия живот.

971 деца, за които българският език не е майчин, ще преминат специализирано обучение през 2017 г. Общо 15 000 ромски деца ще участват в проекти за образователна интеграция, предаде БГНЕС.

Това става ясно от предложение на служебния министър на образованието Николай Денков, с които се предлага разпределението на десетки милиони лева по Плана за действие на Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014-2020 г. Окончателното одобрение на финансовото разпределение трябва да се вземе от редовното правителство, уточнява репортерът на БГНЕС. 4 млн. лв. от европейската програма за “Наука и образование за интелигентен растеж” трябва да бъдат разходвани за обучение на децата, които са от етническите малцинства, а бенефициенти са детски градини, общински училища и неправителствени организации. Сумата е само за настоящата година, а общият бюджет по проекта е 20 млн. лв.

Планирано е изграждане на образователна среда за ранна превенция на обучителни затруднения в 33 детски градини, а 1800 деца и ученици със специални образователни потребности, ще бъдат включени в процеса на включващо обучение. Ще бъдат осигурени възможности за допълнително обучение по български език на 18 750 ученици и младежи от етнически малцинства, както и включване на родителите им в образователния процес. За целта е планирано разходването на 7,5 млн. лв. през настоящата година, като общият бюджет е 25 млн. лв.

Други 5 млн. лв. ще отидат за обучението на 2000 педагогически специалисти за работа в мултиетническа културна среда през 2017 и 2018 г.

Общо 35 млн. лв. трябва да отидат за развитие на подкрепящата среда в системата за предучилищното възпитание и подготовка и на училищното образование за осъществяване на включващото обучение чрез подкрепа и мотивация на педагогическите специалисти за повишаване на квалификацията, стимулиране на екипната работа, осигуряване на гъвкави форми на обучение, осигуряване на специализирани пособия и др.

Направени са предложения и за разпределяне на средства от държавния бюджет – 1,8 млн. лв., с които да се подпомогнат 1100 ученици с изявени дарби. Други 8,4 млн. лв. са предвидени за участието на 229 училища в европейската програма за учебен обмен “Еразъм+”.

МОН предвижда да похарчи 3 млн. лв. за анализ на нормативната база, институционалните отговорности и механизмите на системно и институционално ниво, както и идентифицирани индикатори, критерии и механизми за прилагане на системата. Стартът на проекта е предвиден за 2017 г., а приключването му през 2020 г.

Общо 10 млн. лв., два от които през настоящата година, трябва да отидат за повишаване на броя на учениците в професионалните училища и адаптиране на професионалното образование и обучение към нуждите на пазара на труда.

Стотици милиони левове по европейските програми за “Наука и образование за интелигентен растеж” и за “Развитие на човешките ресурси” ще бъдат разпределяни през 2018-2019 г., става ясно още от публикуваната документация.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес