Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Да си поправиш оценката на матура по закон - идеята вече е парламента

14 декември 2022, 16:42 часа • 3535 прочитания

Законодателното предложение на омбудсмана Диана Ковачева зрелостниците да получат втори шанс при оценка, която не ги удовлетворява  на матурата – вход във ВУЗ, бе припознато и внесено от народни представители от четири парламентарни групи. Днес председателят на образователната комисия Красимир Вълчев (ГЕРБ-СДС) и депутатите Елисавета Белобрадова (ДБ), акад. Николай Денков и Христо Симеонов (ПП), Гален Монев („Български възход“) внесоха предложението на Омбудсмана, което би могло да мине през комисия и преди коледните и новогодишни празници. 

В края на ноември омбудсманът внесе тази промяна в парламента, с която се цели да се даде шанс на зрелостниците, получили незадоволителна оценка на матурата, да имат възможността еднократно и в рамките на една година след полагането на първата матура, да се явят на следваща - насрочена в същото училище.

Конкретно проф. Ковачева предложи изменение на чл. 132 от Закона за предучилищното и училищното образование, както и допълнение на разпоредбата на чл. 68, ал. 1, т. 2 от Закона за висшето образование.

С промяната в чл. 132 от ЗПУО се цели подобряване резултатите на зрелостниците от матурата и разширяване на възможностите им за достъп до системата за висшето образование.

„Това че учениците, които не са се представили достатъчно добре според тях на ДЗИ, нямат шанс за поправка на оценката си, ги ощетява при по-нататъшното им развитие. Получената оценка от ДЗИ е окончателна и определяща при кандидатстването им във висше училище и респективно от голяма значение за тяхното бъдеще“, написа в мотивите към законопроекта омбудсманът.

Диана Ковачева е категорична, че липсата на такава възможност води до негативни последици при кандидатстването на зрелостниците в избрано висше училище.

„За новата им оценка, ако тя е по-благоприятна, се издава удостоверение. В тази връзка е предложено и допълнение на разпоредбата на чл. чл. 68, ал. 1, т. 2 от Закона за висшето образование, за да бъдат признавани при горепосочените удостоверения при кандидатстване във висше училище“, посочва още общественият защитник.

Законодателното предложение с мотиви и оценка на въздействието вижте тук:

https://www.ombudsman.bg/bg/n/ombudsmanat-s-promyana-zrelostnitsite-s-vtor-1920

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес