За образование да бъдат отделяни по 5 процента от брутния вътрешен продукт /БВП/, поискаха след среща политическа партия АБВ и Синдикатът на българските учители. Според тях, социалната политика в държавата трябва да бъде провеждана през образователната система. Агресията в училище и непрекъснато променящата се учебна програма са сред най-големите проблеми на образованието, убедени са от АБВ и учителския синдикат, съобщава БНР.
В момента за образование се отделят 3,6 на сто от брутния вътрешен продукт. На въпрос на "Хоризонт" откъде трябва да дойдат останалите средства, за да се достигне до 5 %, лидерът на АБВ Румен Петков отговори:
"Да ни се размахва пръст: "Ако утре не вдигнете процента на бюджета за отбрана, ние ще ви напляскаме" - не, за нас най-важното е образованието и здравето на нацията."
Повече пари за образование могат да бъдат намерени чрез ефективни действия срещу контрабандата на горива и цигари:
"Не бива над преодоляването на тези действия да се гледа само като на повишаване на пенсиите и повишаване на заплатите в държавния сектор".
АБВ настояват за намаляване на ДДС върху учебниците, а от Синдиката на българските учители за данъчни облекчения за бизнеса:
"За да имаме равнопоставеност между системите така, както бизнесът се облекчава с данъци, когато спонсорира спорта, нищо не пречи бизнесът да се освобождава от данъци, когато спонсорира българското училище или българската образователна система", каза председателят на учителския синдикат Янка Такева.