Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

1000 българи от Украйна ще могат да учат безплатно и да получават стипендии в наши вузове тази година

30 март 2022, 22:45 часа • 3127 прочитания

1000 места за студенти от българска народност от Украйна ще има у нас тази година, като срокът за кандидатстване ще бъде до септември, а при наличие на свободни места и желание от българските вузове - и по дълъг. Това обяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков пред парламентарната Комисия по политиките за българите извън страната.

Мярката е по 103-то правителствено постановление за българите извън страната, което осигурява безплатно обучение и стипендии за българи от историческите общности в чужбина. Общо за тях годишната квота е 2000 души. “Опитът от миналата година показва, че тази квота, която слагаме за украинците, не би могла да попречи на останалите кандидат-студенти от другите държави, за които се отнася това постановление”, обясни министърът.

Кандидатите от Украйна ще могат да кандидатстват директно, включително онлайн, без да държат тестове. Двойно са увеличени местата за кандидат-студентите по 228-о постановление за българите от Северна Македония - от 150 на 300, съобщи още министър Денков. Те ще могат обаче да кандидатстват и по другото, 103-о постановление.

Министърът съобщи още, че се готвят спешни поправки в Закона за висшето образование по проблем, който бе повдигнат в парламентарната комисия от Антоанета Цонева и той ѝ благодари за това. Става дума за това, че 103-о постановление, прието през 1993 г., за пръв път получи ново тълкуване миналата година. С правила на МОН практически се отказваше прием на кандидат-студенти и докторанти по облекчени условия (да не плащат учебни такси и стипендии), понеже вече са придобили българско гражданство или са получили статут на постоянно пребиваващи в България. И някои се оказаха пред дилемата, дали да се откажат от българското си гражданство, за да могат да учат в България.

Още по темата Украйна - четете тук.

“Сега правим дерогация от общото правило, но това отговаря на българските национални интереси”, каза акад. Денков. И обеща МОН да е готов до седмица с промените и до две седмици те да влязат между първо и второ парламентарно четене в измененията на закона.

В парламентарната комисия за българите в чужбина бе разгледан и проблемът с българския Тараклийски университет, който повече от 2 години чака решение да получи статут на филиал на Русенския университет. Той получава субсидии от България, но, по думите на акад. Денков, губи популярност и кандидатите и завършващите в него по редица специалности намаляват.

Според директора на дирекция “Източна Европа” в Министерството на външните работи Пламен Георгиев идеята за филиал е от страна на Молдова, но след смяната на политическото управление там тя дори не отговаря със становище по въпроса.

“Трябва да положим усилия да не изчезне този университет, дори да стане колеж, каквито идеи има. Това е институция на българите там и никак няма да е добре тя да изчезне”, заяви пред комисията председателят ѝ Антоанета Цонева. Министър Денков предложи България да привлече кандидат-студенти на Тараклийския университет да учат в България.

“В Тараклия от малки се надяваме, че майка България ще ни защити. Не останах в Тараклия, защото нямаше такива специалности, но половината мои  приятели останаха в Тараклийския университет, защото вземат и молдовска, и българска стипендия”, каза пред комисията Георги Каиш, който е първа година студент по Международни икономически отношения в УНСС по линия на 103-о постановление.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес